Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

BIURO RZECZY ZNALEZIONYCH

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1996
  • Premiera:
    1996. 09. 19
  • 34 min

Pisarstwo moralnego niepokoju - to określenie od lat towarzyszy twórczości Władysława Terleckiego (ur. 1933). Zarówno w prozie i dramatach nawiązujących do problematyki historycznej, (prezentowane w Teatrze TV "Dwie głowy ptaka", "Cyklop" i in.), jak i w utworach tematycznie współczesnych (m.in. znane z Teatru TV "Mateczka", "Idź na brzeg, widać ogień"), pisarz nieustannie rozważa podstawowe problemy etyczne i egzystencjalne człowieka. Nie daje wskazówek, jak żyć w naszym skomplikowanym świecie. Zwraca jedynie uwagę na konieczność zachowania stałej czujności moralnej i intelektualnej.
"Biuro rzeczy znalezionych" (1972) to opowieść o ludzkim życiu, w którym zatarły się granice dobra i zła. Poniechane wartości moralne stają się ukrytym motywem rachunku sumienia bohatera, zbliżającego się do tej granicy, za którą być może nie będzie już nic, nawet ciszy. Mężczyzna zgłasza się do biura rzeczy znalezionych. Jest zmęczony, nie może sobie przypomnieć, dlaczego tu się znalazł, czego szuka. Tajemniczy właściciel próbuje mu pomóc. Pojawiają się inne postaci - chłopak, który zostawił w parku sześciostrzałowy rewolwer z pustym magazynkiem, stara nauczycielka francuskiego szukająca cennej rodzinnej pamiątki, sędzia, który zgubił wypożyczone z biblioteki dzieła filozoficzne o dochodzeniu do prawdy, młoda dama poszukująca torebki, w której były kompromitujące ją listy. Ci ludzie odegrali kiedyś ważną rolę w życiu Mężczyzny. Chłopak zastrzelił kobietę, którą obaj kochali. Nauczycielka gnębiła go na lekcjach francuskiego, więc z zemsty ukradł jej brylantową broszkę. Sędzia na podstawie jego zeznań wydał wyrok skazujący zapewne niewinnego człowieka. Młoda kobieta odrzuciła jego miłość, więc zabrał jej listy, które potem ktoś przesłał jej mężowi. Mężczyzna już dawno zapomniał o starych, nie spłaconych rachunkach. O ludziach, którym wyrządził krzywdę. Tych ludzi zresztą już nie ma, chłopak się zastrzelił, nauczycielka umarła. Pojawiają się nie wiadomo skąd. Może więc mylimy się sądząc, że po przekroczeniu Granicy czeka nas spokój i niepamięć. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
BIURO RZECZY ZNALEZIONYCH
AutorWładysław Terlecki
2017.02.11 01:28:36
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego