Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SKARB SZERYFA

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1997
  • Premiera:
    1997. 05. 18
  • Barwny, 2 części x 28 min

    Premiera 2 części: 25 maja 1997.

Współczesna komedia sensacyjna "z przymrużeniem oka", z charakterystycznymi dla tego autora ciągotami do zaaranżowania raczej uciesznej draki niż serio pomyślanej zagadki kryminalnej. Ten żartobliwy ton i lekko parodystyczny sposób ujęcia tematu można odnaleźć chociażby w dawnym opowiadaniu "Skarb szeryfa" czy w powieści "Pięć przygód detektywa Konopki", którą pisarz po latach uznał za ulubioną spośród swoich książek. Janusz Domagalik (ur. 1931), długoletni redaktor naczelny harcerskiego pisma "Świat Młodych", przez wiele lat szef programów dla dzieci i młodzieży Polskiego Radia, największą popularność i wiele nagród zdobył w dekadzie 1970-80. Od młodych czytelników w Polsce dostał Orle Pióro i Order Uśmiechu, jury Harcerskiej Nagrody Literackiej wyróżniło go nagrodą specjalną, za całokształt twórczości otrzymał nagrodę Prezesa Rady Ministrów; dwukrotnie dostał austriacką nagrodę państwową (za "Koniec wakacji" i "Zielone kasztany", uznane za najlepszą książkę wydaną w Austrii w 1980 r.), a jego najpopularniejsza powieść "Koniec wakacji" została wpisana na Honorową Listę im. H. Ch. Andersena. W swoich powieściach i obfitej nowelistyce, w słuchowiskach radiowych i widowiskach telewizyjnych Janusz Domagalik często wprowadzał bohatera zbiorowego - grono kolegów z klasy, "bandę", paczkę przyjaciół - przy okazji roztrząsania różnych spraw pokazując mechanizm współdziałania w grupie, odpowiedzialności za kogoś drugiego. Widocznie jest to również w żartobliwej opowiastce o "Skarbie szeryfa", gdzie do rozszyfrowania zagadki w równym stopniu przyczyniają się czterej chłopcy, dziewczynka i pies.
Dwuczęściowe widowisko rozgrywa się w niewielkim miasteczku. Tutejsze Muzeum Archeologiczne chlubi się wspaniałym eksponatem znanym jako "skarb szeryfa". Skąd wzięła się ta nazwa, nie pamięta nawet dyrektor placówki, dopiero zaprzyjaźnieni studenci przypominają kustoszowi historię znaleziska. Tu akcja cofa się o 10 lat - Tomek, Olo, Bolo i Zyzio są uczniami podstawówki. W drodze ze szkoły Tomek wpada do wykopu nad rzeką, gdzie prowadzone są jakieś dziwne roboty. W błocie, na dnie dołu, znajduje złoty pierścień sprzed stuleci. Chłopak jest przekonany, że za przywłaszczenie sobie "państwowego" skarbu będzie ścigany, więc zawczasu ucieka w świat. Szympans, przywódca konkurencyjnej "bandy", z satysfakcją informuje przyjaciół Tomka, że zrobiło się niezłe zamieszanie, roboty wstrzymano , a między kierownikiem budowy a tajemniczą "tajną agentką" rozgorzał niezrozumiały spór. Szczęśliwy znalazca skarbu, niestety, zniknął. Ostatni ślad, który po nim został, to gazeta przyniesiona w pysku do domu przez zaprzyjaźnionego kundla. Ktoś napisał na niej krzywo wyraz: okup, pięciocyfrową liczbę i trzy słowa; Drab, Łobuz, Szeryf. Rodzice "w nerwach" (też w konwencji pół żartem) oczekują powrotu syna. Wieczorem pod dom podjeżdża radiowóz.
Nadal nie wiadomo, co dzieje się z Tomkiem, szczęśliwym znalazcą klejnotu, znanego później pod nazwą skarb Szeryfa. Nikt nie wie, dlaczego milicyjne radiowozy krążą po mieście i "wyłapują staruszków". Dlaczego główny inżynier budowy twierdzi, że w dawnych i obecnych planach miasta "nie zgadza mi się rzeka", jakby płynęła zupełnie innym korytem. Czy mama Kasi naprawdę jest tajną agentką i kto to jest Szeryf. Pojawia się coraz więcej wątpliwości, domorosłym detektywom trudno już w tym wszystkim się połapać. Mały Bolo i Tomek, który wreszcie się odnalazł, śledzą z ukrycia bandę Szympansa. Zyzio jest "na podsłuchu" w zakładzie fryzjerskim swego ojca. Olo krąży nad rzeką, gdzie parę dni wcześniej Tomek znalazł skarb, inwigiluje operatora koparki. W miasteczku huczy od plotek. Może to mafia, może terroryści nie chcą dopuścić do wznowienia budowy rurociągu nad rzeką. Ktoś pytał o stary kurhan, ktoś robił zdjęcia, może szpieg. W gazecie ukazuje się sensacyjna notatka - inżynierowie nie pracują, archeolodzy się kłócą, a skarbu strzeże kundel... Dragal vel Kudłaty, czyli starszy brat Tomka, oraz babcia, która przechowała w rodzinnych zbiorach zdjęcia i notatki swojego dziadka, dawnego burmistrza miasteczka - pomagają dzieciom w rozwiązaniu zagadki, bardziej historycznej niż kryminalnej. A twórcy spektaklu z humorystycznym dystansem spoglądają na całą "aferę" ze skarbem Szeryfa i wszystkich jej uczestników. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
SKARB SZERYFA
AutorJanusz Domagalik
2022.05.21 05:33:00
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman