Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SŁAWEK I SŁAWKA

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1997
  • Premiera:
    1997. 10. 17
  • 52 min

Dramat kobiety i mężczyzny, których dawno temu coś mogło połączyć, a teraz wszystko wydaje się dzielić, ilustruje stan uczuć i umysłów ludzi żyjących w Polsce na przełomie lat 80. i 90. Opublikowana w 1988 r. sztuka "Sławek i Sławka" wpisuje się - podobnie jak prezentowane wcześniej w Teatrze TV "Śniadanie do łóżka" - we współczesny nurt dramaturgii Tomasza Łubieńskiego (ur. 1939). Autor głośnych szkiców historiozoficznych ("Bić się, czy nie bić?", "Czerwonobiały", "Bohaterowie naszych czasów") i sztuk historycznych ("Zegary", "Koczowisko"), w dramatach o tematyce współczesnej daje równie wnikliwą diagnozę postaw życiowych rodaków, skomplikowanych racji, skłębionych emocji, kompleksów i często zawiedzionych nadziei. Sławka ma za sobą lata walki o przetrwanie na wymarzonym Zachodzie, uwieńczone powrotem do kraju. Jest, jak można sądzić, kobietą sukcesu - mieszka w ogromnym, luksusowo urządzonym domu, wygląda świetnie. Sławek, który odwiedza ją w Warszawie, obciążony wszystkimi kompleksami prowincji, czuje się podwójnie skrępowany - wspaniałością wnętrza i nowym wizerunkiem gospodyni. On ma w pamięci zupełnie inną osobę, tamtą dziewczynę, która jechała z nim nocnym pociągiem w góry, rozbudzającą najgorętsze młodzieńcze pragnienia. Sławka dzisiejsza, pewna siebie, brutalnie szczera, nieosiągalna - budzi w nim tylko gorycz i agresję. "Powróciłaś, bo teraz i u nas zaczęły się luksusy, na które was stać... Ja mam dosyć tej waszej łaski i niełaski, wyliczania, zapraszania, ziewania, przepytywania, paczkowania, pocztówkowania, prezencików"... - wykrzykuje w złości. Jest bliski tego, by gwałtem wyegzekwować to, czego nie dał mu los. Później jednak przychodzi refleksja, jaką cenę kobieta musi zapłacić i płaci nadal za to, że udało jej się wyrwać do "lepszego świata". Zastanawia się, jaką rolę odgrywa w jej życiu tajemniczy Wujek, z którym powróciła do kraju. Co znaczą dziwne głuche telefony i co przyniesie im obojgu spotkanie po latach - tylko wspomnienia czy może jeszcze jedną szansę. Pełen niedopowiedzeń dialog niczego nie rozstrzyga, choć wiele sugeruje. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
SŁAWEK I SŁAWKA
AutorTomasz Łubieński
2017.11.19 00:57:22
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego