Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PORWANIE NUTKI

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1997
  • Premiera:
    1998. 12. 07
  • 41 min

Bajecznie kolorowe widowisko, pełne muzyki i tańca, zrealizowane z rozmachem godnym miniopery, oswaja małych widzów z tą konwencją sceniczną i zaznajamia z nowymi dla nich pojęciami i terminami muzycznymi. Nad wszystkim jednak unosi się duch zabawy. Ten klimat wprowadza nie tylko muzyka, lecz również libretto - baśniowa opowieść o wydarzeniach w królestwie muzyki. Historię opowiada swojej córecze, uczącej się gry na fortepianie, tata pianista, być może kompozytor, który wciela się także w panującego w krainie muzyki Króla Pasaża. W pałacu zwanym Gamą mieszka Królowa Harmonia z małżonkiem oraz ich synowie i córki - siedem Nutek. Każde z dzieci ma swoje miejsce na schodkach pięciolinii. Najmłodsza, ukochana córeczka Celinka strasznie się nudzi na swoim krzesełku na najniższym stopniu rodzinnej gamy, chciałaby wznieść się wyżej, ale mama pilnuje ładu w swoim królestwie. Harmonię rodzinną zakłóca pojawienie się złośliwej i zarozumiałej Fermaty. Królowa toczy wspaniały pojedynek na głosy z przewrotną czarownicą. W odwecie Fermata postanawia porwać jedną z siedmiu Nutek, zwłaszcza że jej ukochanemu Akordowi brakuje jednej nuty do ukończenia dzieła. Wybór czarownicy pada na Celinkę. Zaczarowany balonik i czarowna muzyka porywają małą wiercipiętę - wprost do pałacu Akorda. Czarownik ma dwie twarze - bywa okrutny, złośliwy i brzydki, ale czasami jest wytworny i uroczy, tak że zachwycone nuty same oddają mu swe głosy. Akord zakochuje się w ślicznej królewnie i prosi ją o rękę, obiecując, że zawsze już będzie dobry. Zazdrosna Fermata, jak w kiepskiej operze, śpiewa: umieram, ale Celinka i tak nie przyjęłaby oświadczyn. Za karę trafia do zamkowych lochów, gdzie już tkwią głosy uwięzionych wcześniej nut. Jeśli mała Nutka potrafi zatańczyć radość, zdejmie z nich zły czar, uwolni siebie i zapomniane przez czarownika biedaczki. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
PORWANIE NUTKI
AutorLidia Bajkowska
2017.05.04 01:03:29
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski