Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PERŁA

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1997
  • Premiera:
    1998. 05. 04
  • 98 min

Widowisko na motywach "Księżnej de Cleves" (1678), najlepszej powieści Marie Madeleine de La Fayette (1634-93). Małżeństwo z arystokratą zapewniło córce paryskiego inżyniera wysoką pozycję towarzyską i cenne znajomości. Kobieta wykształcona, nieprzeciętnie inteligentna, brała żywy udział w życiu salonów i sama prowadziła znany salon literacki w Paryżu, gdzie stałym gościem był m.in. jej wierny, serdeczny przyjaciel, literat i książę La Rochefoucauld. Uznanie przyniosła jej powieść w guście epoki "Zaida". Drugi utwór "La princesse de Cleves", gdzie autorka zerwała z konwencją salonową, pisany stylem jasnym, zwięzłym i prostym, z ogromną znajomością przedstawianego środowiska - został uznany za prototyp nowoczesnej powieści psychologicznej.
Życie na dworze króla Francji upływa na politykowaniu, intrygach i miłostkach. Jest to jednak jedyne miejsce, gdzie panna ze świetnego rodu może spotkać godnego kandydata na męża. Pani de Chartres z tą myślą przywozi do Paryża swoją córkę Annę. Młodziutka arystokratka z prowincji, przez uczonego zakonnika kształcona w mądrości i cnotach, czuje się dość nieswojo w atmosferze lekkomyślności i rozwiązłości. W czarującej dziewczynie od pierwszego wejrzenia, pierwszego przypadkowego spotkania u jubilera, zakochują się dwaj młodzieńcy, książę de Cleves i kawaler de Guise. Książę jest świetną partią, więc dbająca o swoje damy dworu Maria Stuart, na prośbę matki dziewczyny, rychło doprowadza do zawarcia korzystnego małżeństwa. Młody, przystojny książę uwielbia swoją żonę, lecz Anna nie umie odwzajemnić jego uczuć. Jej wielką, choć skrywaną i platoniczną miłość zyskuje serdeczny druh księcia, znany z licznych i efektownych podbojów miłosnych pan de Nemours. Sławnego kawalera oczekuje właśnie królowa angielska Elżbieta, ale on gotów jest poświęcić wszystkie skarby Anglii i Szkocji dla tej jednej kobiety, która jest nie do zdobycia. Anna jest już zmęczona ukrywaniem prawdy. Lojalność wobec męża każe jej wyznać, że ktoś inny wzbudził w jej sercu uczucia, o które on daremnie zabiegał. Książę podziwia cnoty małżonki, prawdomówność i powściągliwość, ale dręczy go zazdrość, chce poznać imię rywala. Księżna de Cleves milczy. Wyjeżdża do wiejskich posiadłości nie przeczuwając, ile oczu będzie ją śledzić. I do końca pozostaje wierna - swemu uczuciu, pamięci męża i samej sobie. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
KSIĘŻNA DE CLEVES
AutorMarie Madeleine de La Fayette
2022.05.28 00:09:16
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl