Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SŁONECZNA

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1995
  • 16 '

Untersturmf#hrer SS Wilhelm Rossenbaum pochodził z Tyrolu. Kochał konie, interesował się architekturą. Cierpiał na ischias. Ataki bólu budziły w nim szczególne okrucieństwo. Był komendantem szkoły SS utworzonej w Rabce, w wilii św. Teresy przy ul. Słonecznej. Właścicielkę budynku, dr Szczukową, wywieziono do Oświęcimia, skąd już nie wróciła. Dziś w willi mieści się zakład dla dzieci niewidomych i upośledzonych, prowadzony przez zakon sióstr franciszkanek. Mali podopieczni zakonnic są zupełnie nieświadomi tego, co przy Słonecznej działo się w latach wojny. Autor filmu, wykorzystując fragmenty dokumentu zatytułowanego "Świt" autorstwa M. Warsińskiej, nakręconego w 1988 roku w łódzkiej PWSTFiTv, w dzisiejszą rzeczywistość zakładu wpisuje jego wojenne dzieje. Kamera śledzi bawiące się dzieci, ogląda schody, okna, otoczenie budynku, kałuże wody, krople deszczu na liściach i ogrodzeniu, pobliski las. W obrazy wdziera się komentarz odsłaniający koszmar, jaki dział się tu przed laty. W willi przy ul. Słonecznej adepci SS poznawali systemy śledztwa, sposoby torturowania i mordowania. W tym budynku umierały całe rodziny. Kryteria wyboru do zabicia bywały dowolne: rude włosy, nadmierna tusza lub okulary. Rodzina Rossenbaumów zginęła, gdyż nosiła to samo nazwisko, co komendant szkoły. Raz w tygodniu dokonywano też eksperymentów z gazami trującymi sporządzanymi w szkolnym laboratorium. Wypróbowano m.in. skutki działania cyklonu B przed masowym zastosowaniem gazu w obozach zagłady. Latem 1940 roku w lesie za willą więźniowie zbudowali strzelnicę. Służyła ona adeptom szkoły do ćwiczeń w strzelaniu. Strzelający do celu nieruchomego musiał trafić w miejsca zaznaczone na ciele więźnia stojącego na baczność pod drzewem. Strzelający do celu ruchomego celował do białego koła umieszczonego na ciele więźnia biegnącego między wałami strzelnicy. Rannych grzebano żywcem, bez dobijania. Do 1943 roku ofiarami przyszłych essesmanów byli Żydzi z miejscowego getta, potem przywożono Polaków z więzień z południa kraju. (źródło: www.tvp.com.pl)

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

2017.02.11 02:58:13
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego