Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

MARIA

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1998
 • Gatunek:
  Film biograficzny
 • Barwny, 44 min

Do nakręcenia tego filmu, który powstał z inicjatywy Komitetu Obchodów 100-lecia Odkrycia Polonu i Radu, Krzysztof Szmagier przygotowywał się rok. Pragnął pokazać w nim Marię Skłodowską-Curie jako kobietę, co - jak sam stwierdza - udało mu się tylko częściowo. Bo też osiągnięcie celu nie było łatwe: z większości dotyczących jej publikacji, dokumentów i pamiątek wyłania się przede wszystkim postać Noblistki całkowicie oddanej nauce i badaniom, które w końcu doprowadziły do rozwinięcia się w jej organizmie nie rozpoznanej przez lekarzy białaczki, na którą zmarła 4 lipca 1934 roku. Była niezwykle zdolna. Umiała czytać już w czwartym roku życia, lecz to właśnie płeć utrudniała jej, podobnie jak wszystkim dziewczętom w Polsce pod zaborami, rozwijanie uzdolnień: ukaz carski zakazywał im kształcenia. Kosztem wielu wyrzeczeń najpierw wspomogła ojca, który wysłał starszą córkę Bronisławę na studia na Sorbonie, potem ruszyła jej śladem. Ze złamanym sercem. Pracując jako nauczycielka zakochała się w synu swych pracodawców, Kazimierzu Żorawskim, lecz rodzice młodego ziemianina zerwali ten związek. Płeć uniemożliwiła jej także pracę naukową w kraju. Choć legitymowała się dyplomem Sorbony, nie znalazło się dla niej, jako kobiety, miejsce na Uniwersytecie Jagiellońskim. Z tego samego względu później, już po dwukrotnym - co było ewenementem - zdobyciu Nagrody Nobla, nie przyjęto jej do Francuskiej Akademii Nauk. I dopiero w 1995 roku trumnę jej i ukochanego męża Piotra, w obecności prezydentów Wałęsy i Mitteranda, przeniesiono z małego cmentarza pod Paryżem do Narodowego Panteonu. Bardzo rzetelnie zrealizowany film przedstawiający życie i działalność uczonej, która odcisnęła piętno na dziejach świata i zapoczątkowała erę atomową, nie wnika w tajniki wielkich odkryć. Pokazuje ją jako młodziutką dziewczynę, pełną zapału studentkę, obdarzoną ogromną intuicją uczoną, żonę i matkę, trzykrotnie zakochaną kobietę i Polkę, która tak wiele zawdzięczając Francji, nigdy nie zapomniała o ojczyźnie. (źródło: www.tvp.com.pl)

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2019.10.01 00:10:51
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman