Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

OCZY CZASU

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1997
  • Barwny, 20 min

Film z cyklu MAŁE OJCZYZNY.
Włosi mówią: "człowiek mierzy czas i czas mierzy człowieka". Przysłowie to jest mottem stałej wystawy zegarów "Oczy czasu" w Muzeum Ziemi Kłodzkiej, mieszczącym się w pięknym gmachu dawnego konwiktu jezuitów. Na wystawę tę Robert Stando skierował pierwsze kroki, kiedy wraz ze szkolnym kolegą Janem Tyszlerem przybył po latach do Kłodzka, w którym jako chłopiec zamieszkał tuż po wojnie. Był to gorący okres. Do ziemi kłodzkiej rościli sobie prawa Czesi. Polacy z jednej strony manifestowali przeciw ich apetytom, z drugiej jednak - dewastowali to piękne miasto ocalałe z wojennej pożogi. Ten bezmyślny proceder trwał latami. Stando, jako student III roku szkoły filmowej, w 1955 roku nakręcił o tym film zatytułowany "Miasto, które może zginąć". Po 42 latach pokazuje tamten dokument grupie mieszkańców Kłodzka, budząc ich poruszenie, wspomnienia, a nawet głębokie wzruszenie. Tamte archiwalne kadry uzupełnia opowieściami Jana Tyszlera, Romana Sakaluka, Edwarda Osowskiego, Andrzeja Kubika, Krystyny Rudysz-Toczyńskiej, Adama Kwasa i Tadeusza Jeżdżewskiego o powojennych losach i teraźniejszości Kłodzka. Konfrontuje je z obecnym wyglądem miasta. Wplata w nie sekwencje świadczące o jego kulturalnym rozwoju - zdjęcia ze spektaklu teatru KOKU, koncertu uczniów szkoły muzycznej, popisu liceum ogólnokształcącego, siedziby miesięcznika "Ziemia Kłodzka" uhonorowanego prestiżową nagrodą paryskiej "Kultury". Ludzie, którzy przed półwieczem przybyli do Kłodzka mają już za sobą czas bezmyślnego niszczenia. Wrośli w miasto, stało się ich małą ojczyzną, lecz zdaniem autora dokumentu powinni pamiętać o tamtej haniebnej przeszłości i sami przed sobą się z niej wyspowiadać. On zaś, choć nigdy nie był w Kłodzku zameldowany, pragnie jednak kiedyś do niego powrócić - spocząć na miejscowym cmentarzu, obok prochów rodziców.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:15:25
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.