Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PRAWDZIWY OJCIEC CHRZESTNY

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1998
  • Barwny, 51 min

Wyznaje, że jest głęboko wierzącym człowiekiem, całkowicie przekonanym, że o wszystkim decyduje Bóg. Z tego, co mówi, można wnosić, że kto jak kto, lecz on rzeczywiście ma pełne podstawy, by tak sądzić. Kiedyś podłożono mu bombę w samochodzie, lecz wybuchła, kiedy nie było go w pojeździe. Wrzucono mu granaty do sypialni, ale w tym czasie przebywał w kuchni. Rosyjscy mafiosi siekli do niego z automatów, nie trafili go jednak, choć strzelali z niewielkiej odległości. A jednak Hoż-Ahmed Nuchajew nie dlatego jest postacią wyjątkową. Taką opinię głosi również Sir Fryderyk Forsyth, który zetknął się z nim zbierając dokumentację do swej sensacyjnej powieści zatytułowanej "Ikona", opisującej społeczność czeczeńską w Rosji, zwłaszcza w Moskwie. Ta tajemna społeczność jest całkowicie zamknięta. Nie sposób do niej dotrzeć bez specjalnego poparcia. Do jej mafijnej organizacji - ciągle jeszcze kierującej się kodeksem honorowym, który inne tego rodzaju organizacje już dawno zarzuciły - przyjęto tylko kilku ludzi nie będących Czeczeni. A mafia, którą rządzi wykształcony i przystojny Hoż-Ahmed Nuchajew, ma dwa oblicza. Działając bardzo sprytnie weszła w posiadanie kilku hoteli, wielu nieruchomości i działek w samym centrum Moskwy. Na działkach zachodni inwestorzy wznoszą wieżowce, których współwłaścicielami stają się Czeczenowie, czerpiąc z tego niemałe zyski. Tego rodzaju działalność nie wynika jednak wyłącznie z zachłanności, pragnienia życia w luksusie, choć zaspokajanie kaprysów należy do mafijnego stylu bycia. Zdobywane w ten sposób środki finansowe służą też - a właściwie przede wszystkim - innym celom. Realizatorzy filmu, nakręconego przy współpracy z Czeczeńskim Ośrodkiem Informacji w Krakowie, wniknęli w świat Czeczenów, by pokazać prawdę o nim. Udało im się zdobyć długą wypowiedź Nuchajewa, a także jego ludzi i Sir Fryderyka Forsytha. Zdjęcia z życia czeczeńskiej mafii w Moskwie i uroczystości weselnej Hoż-Ahmeda w Groznym oraz zdjęcia operacyjne milicji moskiewskiej zestawiają z fragmentami "Ikony". Zaskakują widza stopniowo odsłaniając prawdę o czeczeńskim ojcu chrzestnym, jego ludziach i celach, jakie sobie postawili. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 02:55:52
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency