Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PODWÓJNE ŻYCIE KIERATÓWNY

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1997
 • Barwny, 26 min

Ironiczny portret przeciętnej mieszczańskiej rodziny, osadzony w realiach epoki PRL. Główną bohaterką jest Asia, dziewczyna wrażliwa i zagubiona. Jej siostra bliźniaczka, Bosia, radzi sobie z życiem znacznie lepiej, ku zadowoleniu rodziców. Ambicją tych ostatnich, podobnie jak i pozostałych członków rodziny, jest mieć samochód, będący synonimem zamożności, i zajmować kierownicze stanowisko - w przypadku mamy stanowisko kierowniczki stołówki. Z rodzinnych spotkań i rozmów wyziera emocjonalne i intelektualne ubóstwo oraz powierzchowność wzajemnych relacji. Starsze ciotki rozpamiętują lata przedwojennej świetności, kiedy to były kobietami światowymi, a w posiadaniu rodziny znajdował się hotel. Po wojnie o owej świetności przypominają ciotkom wyblakłe fotografie i zagracone mieszkania, pełne niemodnych ubrań oraz przedmiotów niewiadomego przeznaczenia i proweniencji. Wśród kilku wujów szczególnie wyróżniają się profesor, zaspokajający potrzebę kontaktów towarzyskich przez telefon, i filmowiec, człowiek sukcesu. Cała familia stwierdza z niepokojem, że o ile Bosia kroczy przez życie śmiało i ze swadą, o tyle Asi, cichej i lękliwej, grozi staropanieństwo. Przejęte do głębi tym faktem ciotki postanawiają wyswatać niebogę. Konfrontowana z kolejnymi kandydatami na męża Asia, nie doceniając perspektywy posiadania własnego M, samochodu i ładnych mebli, zaczyna głośno rozważać możliwość wstąpienia do zakonu i doznaje mistycznych uniesień. Coraz bardziej zamyka się w sobie i nie ma siły odpierać ataków rodziny, która za wszelką cenę pragnie ułożyć jej życie. Rodzice, wujowie i ciotki zakrzykują Asię, pogłębiając jej depresję i uczucie lęku. Pojawia się też diagnoza: schizofrenia. Każdy ma jakąś odpowiedź na pytanie, co zrobić z Asią. Każdy, oprócz niej samej. Film przejmujący i zarazem odważny, zwłaszcza gdy zauważymy, że autor wykorzystał w nim wątki autobiograficzne. Mimo znacznej dozy ironii i dowcipnego dystansu budzi pewne przygnębienie i skłania do refleksji na temat tego, co i kto kształtuje naszą osobowość. (źródło: www.tvp.com.pl)

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 1998
  Berlin (Prix Europa)
  w kategorii Young Europa
2017.02.11 02:55:06
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych