Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

CZŁOWIEK KTÓRY ROZPOCZĄŁ POWSTANIE

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1998
 • Gatunek:
  Film biograficzny
 • Barwny, 45 min

Był żołnierzem AK, działał na warszawskim Żoliborzu. Należał do dywersyjnej kompanii "Żniwiarz", do której zadań należało wykonywanie wyroków śmierci wydanych przez sąd państwa podziemnego na hitlerowców i zdrajców narodu. Był bardzo młody. Po wykonaniu pierwszego takiego wyroku, płakał w objęciach matki.Potem już determinacja wzięła górę nad emocjami. Pewnego dnia ustawił się wraz z kolegami na ul. Dziennikarskiej. Czekał na dwóch gestapowców. Miał ich zabić. Wkrótce powinni pojawić się na ulicy. Wtedy właśnie nadeszła dwójka dzieci z rowerem. Posuwały się nieśpiesznie, kłócąc się o coś zawzięcie. Zdrętwiał: jeśli nie odejdą, a Niemcy przybędą, będzie musiał zabić wszystkich, także te dzieci ciągle pozostające w polu rażenia. Zdecydował, że to zrobi. Nagle dziewczynka pobiegła w bok. Chłopiec rzucił rower i pognał za nią. Zdzisław Sierpiński, bo to on stał wtedy z automatem na Dziennikarskiej, po latach opublikował opis tego zdarzenia na łamach jednego z czasopism. Wkrótce zadzwonił telefon. Odezwała się tamta dziewczynka - była nią świetnie zapowiadająca się aktorka, córka poety, Maryna Broniewska. Mało kto zna ten epizod z jego życia, jak i inny, bardziej brzemienny w skutkach, który rozegrał się 1 sierpnia 1944 roku na jednej z żoliborskich ulic. Szedł wraz z kilkunastoma kolegami. Do "godziny W" mieli jeszcze sporo czasu. Żar lał się z nieba, a oni paradowali w płaszczach, bo pod marynarką nie można było ukryć automatu. Nagle pojawili się Niemcy. Po chwili wahania jeden z hitlerowców zrobił ruch, jakby sięgał do kabury. Zaczęli strzelać. Była godzina 13.50. Tak na Żoliborzu, przed czasem, padły pierwsze strzały powstania. W filmie Zdzisław Sierpiński, świetny gawędziarz, wspomina swoją żołnierską przeszłość, dzieciństwo i atmosferę rodzinnego domu. O tych zdarzeniach i ich bohaterze opowiadają też Władysław Bartoszewski i Stefan Bratkowski. O powojennej, powszechnie znanej działalności Sierpińskiego - dziennikarza, krytyka muzycznego, inicjatora wielu akcji upowszechniających muzykę - mówią przed kamerą: Stefania Wojtowicz, Ewa Pobłocka i Wiesław Ochman. W ich wypowiedzi realizatorzy wpletli archiwalia ze zbiorów WF "Czołówka", WFDiF i bohatera filmu, a także fragmenty filmów muzycznych Sierpińskiego i Perskiego, "Ulicy granicznej" AleksandraForda z udziałem Maryny Broniewskiej oraz programu telewizyjnego, w którym Mirosław Konarowski recytował wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:23:56
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.