Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PRZERWANY FILM

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1993
  • Barwny, 27 min

Miał to być film o wydarzeniach Sierpnia 1980 roku i okresie poprzedzającym wprowadzenie stanu wojennego w odczuciu robotników, rolników i inteligentów. Ekipa Wytwórni Filmów Dokumentalnych przystąpiła do jego realizacji w listopadzie 1982 roku. O wspomnienia z tamtych gorących, pełnych uporu, euforii i nadziei miesięcy poprosili: Bolesława Hulewicza - działacza "Solidarności" Rolników Indywidualnych, Jerzego Borowczaka, Alinę Pieńkowską i Zenona Kawkę - uczestników strajku w Stoczni Gdańskiej i działaczy tamtejszej "Solidarności", Lecha Sokołowskiego - wiceprzewodniczącego Komisji Zakładowej "Solidarności" w Hucie Warszawa, Józefa Ślisza - członka Komisji Założycielskiej "Solidarności" Rolników Indywidualnych, Macieja Szumowskiego - redaktora naczelnego "Gazety Krakowskiej" i prof. Klemensa Szaniawskiego - przewodniczącego Komitetu Porozumiewawczego Stowarzyszeń Naukowych i Kulturalnych. Film jednak nie powstał.Trwał stan wojenny. Komisarz wojskowy WFD przerwał realizację dokumentu. Dotąd nakręcone materiały powędrowały na archiwalną półkę. Dziesięć lat później materiałami tymi zainteresował się Dział Form Dokumentalnych Programu II TVP, z którego inicjatywy wznowiono produkcję dokumentu. Jego realizatorzy ponownie odwiedzili swych rozmówców, by spytać o ocenę rzeczywistości zbudowanej na fundamencie Sierpnia 1980. Alina Pieńkowska i Józef Ślisz byli już wówczas posłami na Sejm i dostrzegali wszelkie słabości nowych elit politycznych wynikające z braku przygotowania do przęjęcia władzy. Jerzy Borowczak, Zenon Kawka i Lech Sokołowski nie zrobili karier politycznych. Czuli się rozczarowani i oszukani, podobnie jak ludzie, z którymi stykali się na co dzień. Bolesław Hulewicz stracił zaufanie do ludzi i wycofał się z wszelkiej działalności. Maciej Szumowski w wieku 54 lat, w poczuciu lęku i zagubienia, musiał niby terminator zaczynać w zawodzie wszystko od początku. Klemensa Szaniawskiego zabrakło wśród rozmówców - w 1993 roku już nie żył.Wypowiedzi z 1982 i 1993 roku realizatorzy uzupełnili fragmentami powstałych w WFD filmów dokumentalnych "Robotnicy 80", "Tego się nie da zatrzymać" i "Chłopi 81" oraz materiałami PKF, przypominającymi wydarzenia od sierpnia 1980 roku do grudnia 1981 roku, m.in.: strajk w Stoczni Gdańskiej, manifestacje rolników i zarejestrowanie ich związku, zebranie w redakcji "Gazety Krakowskiej" i obrady Kongresu Kultury Polskiej w Warszawie. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:23:54
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.