Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

TO BYŁO W TYM MIEŚCIE...

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1998
  • 20 min

Kiedy Zbigniew Książczak spaceruje po Warszawie, każda ulica podsuwa mu wspomnienia przeżyć, jakich mało kto doświadczył, i z pozoru dziwne skojarzenia: widok bielizny kobiecej albo pościelowej, kryształów, cennych bibelotów pieczołowicie ustawionych w serwantce zamożnych mieszczan... Rabował je. Jednocześnie patrzył na zagładę miasta. Widział, jak Niemcy niszczą wszystko, co nie było godne ich uwagi. Zwłaszcza książki. Na Nowogrodzkiej cały ich stos podpalili na środku jednego z salonów. Miał wtedy 17 lat. Wcielono go do specjalnego komanda, które po upadku powstania okradało Warszawę. Ocalałe z pożogi mieszkania opróżniano ze wszystkiego, co nadawało się do wywiezienia do Rzeszy. Pewnego dnia jeden z Niemców zabrał Zbigniewa do Włoch pod Warszawą. Kiedy wrócił na Rakowiecką, gdzie stacjonowało komando, w koszarach nie znalazł nikogo - tylko rząd grobów pod murem. Wszystko wskazywało na to, że z grupy przymusowych rabusiów ocalał tylko on. W filmie Zbigniew Książczak, dziś pedagog i autor książek z tej dziedziny, snuje przed kamerą niecodzienną opowieść o tamtych dramatycznych dniach. Przez wszystkie powojenne lata dźwigał swe wspomnienia, jak ciężar. Mało komu przecież zdarzyło się rabować własne miasto. Było mu tym trudniej, że po długich poszukiwaniach upewnił się, iż wszyscy współtowarzysze niedoli zginęli. Jego - najmłodszego - uratował Niemiec. Przypadkiem? (źródło: www.tvp.com.pl)

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:14:54
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.