Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

DZIECKO Z KATALOGU

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1994
 • Gatunek:
  Film o sztuce, Film biograficzny
 • 50 min

Amerykańska aktorka z Nowego Jorku zgłosiła się w 1945 roku do organizacji przybranych rodziców, żeby zaopiekować się osieroconym przez wojnę dzieckiem w Europie. Przyszłam do biura po dziecko - powiedziała. Wtedy pokazano jej zdjęcia. Wybrała od razu. Tłumaczono jej, że ten akurat chłopiec jest chory, nie wiadomo czy przeżyje, ma dopiero 3 lata itd. Ale Joan była uparta, Zdobyłam go - mówi realizatorom filmu. I tak zaczęła się ta niezwykła historia. Korespondencyjna. Ona pisała listy do Polski, tam tłumaczono je i odczytywano małemu Tomkowi. Z przerwą na kilka lat zimnej wojny. Malec spędzał czas w sanatoriach i szpitalach i przyzwyczaił się do przybranej, dalekiej matki. Poznawali się wzajemnie poprzez listy. A po wielu, wielu latach on miał okazję pojechać do niej i nastąpiło wzruszające spotkanie. Tak można przedstawić treść filmu. Ale byłby to obraz dalece uproszczony, uboższy o kontakt z niezwykłą osobowością bohatera. Bo Tomasz Machciński na pewno jest człowiekiem niezwykłym. Artysta fotografik, z wykształcenia operator maszyn biurowych, inscenizuje swoją postać i przeistacza się w wybrane osoby - z historii, literatury. Mistrz mistyfikacji, utożsamiania się z każdą taką postacią, robi serię zdjęć. Jest znanym i cenionym artystą w tzw. obiegu awangardowym. Film przedstawia jego nieznaną biografię. Relacje - syna i przybranej matki - uzupełniają się wzajemnie. Przybliżają człowieka, który mówi, że jego największą wartością jest ludzka umiejętność korzystania z życia - takiego, jakie mu się przydarzyło. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 02:54:50
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego