Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

UTOPIA WEDŁUG LIVING THEATRE

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1997
 • Gatunek:
  Film o sztuce
 • 45 min

Snop niebieskiego światła wyłania z panującego na scenie mroku grupę aktorów. Stoją zwróceni do siebie twarzami, patrzą w górę, na wyciągnięte wysoko ręce. Nad nimi kołyszą się okrągłe, zapalone lampiony. Żółte ogniki obniżają się, aktorzy biorą je w dłonie, odwracają się ku publiczności i zaczynają iść w jej kierunku. "To jest ta noc - mówią do widzów. - Utopia jest nigdzie". Spektakl "Utopia" przedstawiła polskim miłośnikom nowoczesnej sztuki scenicznej słynna, nowojorska grupa teatralna "The Living Theatre" podczas pobytu w naszym kraju w 1996 roku. Fragmenty tej inscenizacji, a także warsztatów prowadzonych wówczas w Poznaniu wspólnie z polskimi artystami, prezentują autorzy filmowego portretu zespołu, będącego symbolem kontrkultury lat sześćdziesiątych, kontestacji artystycznej, prowokacji obyczajowej i politycznej rewolucji. Początki Livingu sięgają roku 1947 - wtedy właśnie po raz pierwszy spotkali się współzałożyciele grupy: aktorka Judith Malina i nieżyjący już malarz Julian Beck. To pamiętne wydarzenie obecny lider zespołu, Hannon Reznikov, nazywa "romansem sztuki nowoczesnej i początkiem nowej ery". W Ameryce funkcjonował wówczas jedynie teatr komercyjny. Artystyczno-polityczne tendencje były trudną do zaakceptowania alternatywą. Ale spontaniczny apel poruszył milczących: sztandarowe przedstawienie The Livig Theatre "Paradise Now" z 1968 roku okazało się wielkim wydarzeniem. Teatr wyszedł ze swoim przesłaniem z szacownych gmachów na ulice, do hal fabrycznych i psychiatrycznych szpitali. Zespół odwiedził Brazylię, gdzie panowała wówczas dyktatura, a na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych oczarował starą Europę. Zarejestrowanym na archiwalnych taśmach inscenizacjom towarzyszą wypowiedzi twórców grupy - legendarnej Judith Maliny, Reznikowa, filmowca Bo Perssona oraz Lecha Reczka, Jacka Zembrzuskiego i Kazimierza Brauna. "Wielokrotnie w dziejach teatru - mówi ten ostatni - podnosiły się głosy, że teatr się kończy, umiera.The Living Theatre dowodzi, iż teatr jest ciągle sztuką żywą, że ma ciągle przed sobą wiele zadań - w każdym miejscu i w każdym czasie". (źródło: www.tvp.com.pl)

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 02:54:39
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych