Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

OBLICZA DIALOGU

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1998
  • 48 min

Film stawia sobie za cel prezentację trudnej do przecenienia roli polskich palotynów we Francji. Na trwałe wpisali się w kulturalny pejzaż Polski i Europy dzięki zwłaszcza dwóm założonym przez siebie instytucjom - Centrum Dialogu i wydawnictwu Edition du Dialogue, mieszczącym się w Paryżu przy rue Surcouf 25. W Centrum, założonym w 1973 roku przez o. Józefa Sadzika, odbywały się spotkania z czołowymi postaciami polskiej kultury, niezależnej polityki i duchownymi, dyskusje, w których uczestniczyli przybysze z kraju i emigracji, chrześcijanie i agnostycy. Istniejące od 1966 roku wydawnictwo natomiast wydrukowało kilkanaście milionów tomów, z których ogromna większość - dzięki naciskom wspólnoty katolickiej - przedarła się przez pilnie strzeżoną granice do kraju.Realizatorzy filmu odwiedzają też Osny, gdzie mieści się Kolegium Świętego Stanisława oraz drukarnia i założona w 1957 roku szkoła drukarska, gdzie odbywają się doroczne zjazdy. Zadają one kłam opiniom o polskim piekle emigracyjnym. Są wydarzeniem nie tylko towarzyskim, ale i integracyjnym, kulturowym, a nawet biznesowym. Na koniec autorzy wędrują na cmentarz Montmorancy.Tu odbywają się organizowane przez palotynów słynne polskie Zaduszki z udziałem przedstawicieli wszystkich pokoleń emigracji i wybitnych polskich artystów. W filmie o działalności palotynów w dziedzinie kultury, edukacji, ich pracy duszpasterskiej i misyjnej, ich roli w dialogu ekumenicznym i znaczeniu w życiu polskiej diaspory, opowiadają m.in.: ks. Tadeusz Tomasiński, ks. Alojzy Orszulik, Czesław Miłosz, Jerzy Giedroyc, ks. Henryk Hoser, abp Jean Maria Lustiger oraz Jan Lebestein, autor fresków w kaplicy przy rue Surcouf. Realizatorzy wykorzystują też fragmenty z archiwalnego filmu z rozmową ze zmarłym w 1996 roku ks. Zenonem Modzelewskim oraz archiwalne nagrania ze spotkań w Centrum Dialogu z wybitnymi Polakami, jak Stefan Kisielewski, Zbigniew Herbert, Halina Mikołajska, Wiktor Woroszylski, Henryk Grynberg, Lech Wałęsa i Karol Wojtyła. (źródło: www.tvp.com.pl)

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 02:54:38
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego