Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ŻAŁUJĘ TYLKO JEDNEGO

w WIELKA MAŁA EMIGRACJA

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1997
 • Gatunek:
  Film biograficzny
 • 22 min.

Film prezentowany w telewizyjnym cyklu "WIELKA MAŁA EMIGRACJA". To było w krakowskim Liceum im. Nowodworskiego. Z lekcji łaciny wywołał go woźny i szepnął, że przyszli po niego funkcjonariusze UB. Marian Prusek uciekł tylnym wyjściem. Potem w życiu nie żałował niczego, z wyjątkiem tego właśnie, że musiał uciekać. Gdyby nie to, pozostałby w kraju i pracował dla niego, tak jak pragnął. Bohater filmu urodził się w 1926 roku w kieleckiej wsi Węgrzynów. Zdał do liceum w Jędrzejowie, lecz wybuchła wojna. W listopadzie 1939 roku był już w konspiracji, jednocześnie uczył się na tajnych kompletach i w podchorążówce. Był w II Kompanii Batalionu Szturmowego "Las" 74 Pułku Piechoty AK. Odznaczony Krzyżem Walecznych za dzielność w bitwie pod Radkowem, w której został ranny, zakończył wojnę wraz z wejściem Rosjan na Kielecczyznę. Zgodnie z rozkazem, z kilkoma zaufanymi kolegami zakopali broń na podwórku jednego z nich. Poszedł do szkoły, by szybko nadrobić czas zabrany przez wojnę. Wkrótce okazało się, że ktoś doniósł do UB o ukryciu broni. Schronił się w Krakowie. Po ucieczce z lekcji łaciny udało mu się przedostać na Zachód. Dotarł do Bolonii, skąd z II Korpusem udał się do Wielkiej Brytanii. Tam wiosną 1948 zdał maturę. W 1951 roku, dzięki pomyślnemu dla niego splotowi wydarzeń, otrzymał amerykańską wizę. W Stanach Zjednoczonych od razu powołano go do wojska, do piechoty morskiej. W końcu został pilotem. Za sterami samolotu przepracował aż do emerytury. Marian Prusek jest zadowolony ze swego życia, ciągle jednak żałuje, że musiał je przeżyć z dala od ojczyzny.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.