Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

JAM OSJAN

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1997
 • Gatunek:
  Film muzyczny, Film o sztuce
 • Barwny, 45 min

W 1765 roku szkocki pisarz James Macpherson ogłosił pierwsze z odnalezionych i przetłumaczonych z języka staroceltyckiego poematów legendarnego barda Osjana, syna rycerza Fingala. Pieśni, choć okazały się wkrótce mistyfikacją, dziełem rzekomego odkrywcy, wzbudziły zachwyt preromantyków, a i później, przez kilkadziesiąt lat, wywierały znaczny wpływ na twórczość poetycką Europy.Oddziaływały też silnie na wyobraźnię Bolesława Leśmiana. Jeden z jego wierszy, rozpoczynający się słowami: "Jam-nie Osjan!" posłużył za słowa pieśni interpretowanej przez Ewę Demarczyk w krakowskiej "Piwnicy pod Baranami". Przed publicznością tego słynnego lokalu debiutowała wówczas nowa grupa instrumentalna, zaproszona na występy przez Zygmunta Koniecznego. Jacek Ostaszewski, awangardowy kontrabasista jazzowy, Tomek Hołuj, grający na niezwykłym zestawie bębnów własnej roboty oraz Marek Jackowski, posługujący się jedenastostrunową gitarą, traktowali swe muzyczne eksperymenty poważnie, lecz nie przypuszczali jeszcze, że pozostaną profesjonalną grupą w takim właśnie składzie. Nie mieli nawet nazwy. Użyczył jej w końcu celtycki, trzynastowieczny bard. Instrumentaliści "Osjana", działający od początku lat siedemdziesiątych, wyprzedzili resztę świata charakterem wykonywanej muzyki, określanej terminem "etnicznej", muzyki "źródeł" bądź "korzeni", co najmniej o dekadę. I grają ją do dziś, choć z początkowego zespołu ostał się tylko Ostaszewski. Po długim milczeniu, w roku ubiegłym wraz z Milo Kurtisem, Wojciechem Waglewskim i Radosławem Nowakowskim wybrał się w kolejną trasę koncertową. Podróży towarzyszy kamera filmowa. Muzycy opowiadają o swoim spotkaniu z grupą, twórczych poszukiwaniach, planach na przyszłość. Rozmowy uzupełniają archiwalne rejestracje dawnych występów kultowego, wymykającego się wszelkim etykietkom zespołu, a także wypowiedzi innych artystów, między innymi Tomasza Stańki, Grzegorza Ciechowskiego oraz Jacka Kleyffa. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 02:54:28
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman