Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

TATRZAŃSKIE SACRUM

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1997
  • Barwny, 24 min

Fragment utworu Karola Wojtyły "Myśląc Ojczyzna" jest w tej nastrojowej impresji filmowej punktem wyjścia do pokazania tego, co stanowi o magnetycznej sile Tatr i Podhala: piękna przyrody, artyzmu żyjących tu ludzi, ich głębokiej miłości do swojej ziemi i mowy, żarliwego przywiązania do wiary. W widoki najwspanialszych zakątków Tatrzańskiego Parku Narodowego wplatają się obrazy rozsianych po Podhalu kościołów zbudowanych i pieczołowicie ozdobionych w charakterystycznym dla tego regionu stylu, a także przydrożnych kapliczek i świątków oraz ludzi garnących się do świątyń. Zdjęciom towarzyszą strofy wierszy ludowych poetów - Cieśli "Łuszczka", Dziobonia, Fąckiewicza-Musiała, Frejlaka, Hodorowicza "Sewców", Nędzy-Kubińca i Pacha - a także góralska muzyka, pieśni religijne i fragmenty wyrosłej z tej ziemi "Stabat mater" Karola Szymanowskiego. Wszystko to tworzy bardzo nastrojową, refleksyjną, poetycko-muzyczną całość, która bez słowa komentarza przekazuje pewną bijącą optymizmem i radością życia prawdę o cząstce Polski, która w czasach unifikacji uparcie trwa przy swej tożsamości i kulturze. (źródło: www.tvp.com.pl)

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2021.11.16 00:07:35
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman