Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PESTKA

w WIELKA MAŁA EMIGRACJA

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1997
 • Gatunek:
  Film biograficzny
 • 25 min.

Film prezentowany w telewizyjnym cyklu "WILEKA MAŁA EMIGRACJA". W Wielkiej Brytanii nie mogli znaleźć ani pracy, ani mieszkania. Zdając sobie sprawę, że w tym kraju nie zdołają się urządzić, w 1949 roku postanowili wyemigrować do Kanady. Aby móc to zrobić, musieli tam kupić ziemię. Farma była piękna, lecz z całkowicie zrujnowanym zapleczem gospodarczym. Po roku uciekli z niej tracąc wszystko, co mieli. Osiedli w Montrealu. Po pewnym czasie znaleźli pracę. Pani Krystyna nie wrosła jednak w Kanadę: ciągle myślała o Polsce i po polsku. Ale i w ojczyźnie, którą odwiedziła po latach, także poczuła się obco. Bohaterka filmu, Krystyna Buckiewicz, urodziła się we Lwowie, a szkoły kończyła w Buczaczu, dokąd przeniesiono jej ojca - oficera 17 Pułku Piechoty. Tam zastała ją wojna i stamtąd w kwietniu 1940 roku została wraz z matką wywieziona do Kazachstanu. Trafiła do sowchozu, gdzie musiała doglądać 300 świń, podkradając im jedzenie i zazdroszcząc życia szczęśliwszego niż jej. Po porozumieniu gen. Władysława Sikorskiego z sowieckimi władzami przedostała się do Semipałatyńska, a potem do Guzaru, gdzie tworzyły się oddziały kobiece II Korpusu. Docierali tam Polacy ze wszystkich sowieckich obozów i marli tysiącami, zabijani przez tyfus, dyzenterię i malarię. Pani Krystyna ocalała. W bydlęcych wagonach, w strasznych warunkach przedostała się do Krasnowodzka, potem drogą morską do Persji, a następnie do Iraku. Tam przechodzi szkolenie i zostaje kierowcą w kompanii transportowej, w przyśpieszonym tempie zdaje też maturę. Potem, po półrocznym pobycie w Egipcie, wchodzi na pokład "Batorego", na którym czuje się, jakby odnalazła cząstkę Polski. Dobija ze swą kompanią do Włoch i pośrednio uczestniczy w bitwie o Monte Cassino, dowożąc walczącym zaopatrzenie i przewożąc rannych. W 1946 roku w Bolonii zdecydowała, że nie wróci do Polski, zwłaszcza że rodzinne strony znalazły się po sowieckiej stronie. Pojechała do Wielkiej Brytanii. Tam poznała swego męża, lotnika. Pobrali się w kwietniu 1947 roku.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.