Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KWIATY ZALIPIA

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1997
 • Gatunek:
  Reportaż, Film etnograficzny
 • 20 min

W tej nadwiślańskiej, podkrakowskiej wsi wszystko jest pomalowane w kwiaty. Barwne bukiety zdobią ściany chat, ornamenty wiją się nad oknami, okalają drzwi, upiększają budynki gospodarskie, wejścia do ziemianek, rozweselają studzienne cembrowiny i ich drewniane pokrywy, a nawet wiadra. Pełne ich są wnętrza domostw - "rosną" na ścianach, piecach, serwetkach, makatkach, obrusach, poduszkach. Od kilku dziesięcioleci mieszkanki Zalipia wypoczywają po pracy malując i haftując. Ciągle żywa tradycja przenosi się z pokolenia na pokolenie. Pojawia się też w rodzinach, które jej dotąd nie kultywowały. Każda kobieta wymyśla własne wzory, każde obejście zatem, choć w kwiatach, wygląda inaczej. Ten fascynujący swoją urodą obyczaj nie dotyczy wyłącznie obejść. Kiedy w Boże Ciało przez Zalipie przechodzi procesja, różnobarwne kwiaty dostrzec można na gorsetach kobiet i dziewczynek, chorągwiach, baldachimie i szatach liturgicznych kroczącego pod nim kapłana. Reportaż pokazuje Zalipie i urok najpiękniejszych jego chat, kobiety i dziewczynki opowiadające o swoim malowaniu podczas zdobienia ścian i jedynego zalipianina, który - jakby pozadrościł krajankom ich pasji - dla odpoczynku wyrabia kwiaty z bibułki. Obrazom tym towarzyszą strofy wierszy Marii Kozaczkowej, przepojone miłością do rodzinnej ziemi i dumą z lokalnej tradycji. Jest ona zresztą żywa także w jedenastu innych wsiach Powiśla Dąbrowskiego, które od 34 lat uczestniczą wraz z Zalipiem w konkursie "Malowana chata", organizowanym pod patronatem Muzeum Okręgowego w Tarnowie, Domu Malarek w Zalipiu i Tarnowskiego Oddziału Stowarzyszenia Twórców Ludowych. (źrófło: www.tvp.com.pl)

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 02:54:22
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego