Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KOCHANY PANIE PREZYDENCIE

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1996
 • Gatunek:
  Reportaż historyczny
 • Barwny ; 46 min

"Kochany panie prezydencie!" - tak zatytułowała list Zosia Kaczyńska, prosząc Bolesława Bieruta - w imieniu swoim i trojga rodzeństwa - o wypuszczenie matki z więzienia. Ten list do adresata nie dotarł. Większość próśb o ułaskawienie, pisanych przez skazanych i ich najbliższych, już na początku swej drogi do głowy państwa otrzymywała w prokuraturze lub sądzie adnotację: pozostawić bez dalszego biegu. Historyk i archiwista Janusz Kotański i były więzień polityczny Janusz Horodniczy udali się śladem odnalezionych w archiwach dokumentów na poszukiwanie osób skrzywdzonych przez stalinowski aparat represji. Chcieli skazanych w pierwszych powojennych latach lub ich bliskich spytać, czy prosili Bolesława Bieruta o ułaskawienie. Chcieli też sprawdzić, jaki był los tych próśb. W filmie oglądamy efekt tych poszukiwań: poruszające do głębi relacje byłych więźniów i wspomnienia dzieci tych, którzy już nigdy nie wyszli na wolność.Poznajemy też pracowicie zebrane dane liczbowe. Dowiadujemy się, że w latach 1944-56 wykonano w Polsce 3100 wyroków śmierci. Wśród zgładzonych było 57 kobiet. Najmłodsza miała 18 lat. (źrófło: www.tvp.com.pl)

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 01:23:30
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.