Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

MIEĆ SZCZĘŚCIE

w WIELKA MAŁA EMIGRACJA

  • Film dokumentalny
  • Rok produkcji:
    1996
  • 22 min.

Bohater filmu urodził się na Syberii, dokąd pojechała jego matka w ślad za mężem-zesłańcem. To był rok 1918, gdy wybuchła rewolucja, całej rodzinie udało się przedostać przez Japonię do Stanów. Stamtąd ojciec-patriota zarządził powrót do wyzwolonej ojczyzny. Józef Suchenek-Suchecki wstąpił do podchorążówki Marynarki Wojennej. Po pierwszym roku jej słuchacze wypłynęli w szkolny rejs na Morze Śródziemne. To był wrzesień roku 1939. W Casablance zastała ich wojna. Przetransportowano ich do Anglii, gdzie kontynuowali szkolenie. Był to najcięższy okres naszego życia - wspomina. Nie znali wtedy angielskiego. Noce spędzali na wertowaniu słownika. Bohater ze swoją przyszłą żoną na randkę umawiał się na migi. Wtedy Polacy byli jedynymi aliantami Brytyjczyków, i traktowano ich wyjątkowo - nawet taksówkarze nie ządali zapłaty za kurs. To były dobre czasy, ale niezbyt długie. Potem było pływanie w konwojach atlantyckich - żmudne, nudne, ciągłe wypatrywanie samolotów i okrętów podwodnych. Szczęśliwe były postoje w Londonderry, gdzie zaopatrywali się w świeże jajka i owoce, wtedy codziennie można było jeść kogel mogel nawet z sześciu jaj. Następnie konwoje wiodły do Murmańska. Niszczyciel "Garland" zyskał fantastyczna sławę, na wielu okrętach straty były znaczne, a oni po prostu mieli szczęście - cały czas była mgła. W 1943 roku Józef Suchenek-Suchecki ożenił się. Jemu przypadło prowadzenie kompanii honorowej, kiedy przewożono ciało generała Sikorskiego przez Plymouth. Następnie wszystkie polskie okręty brały udział w inwazji w Normandii. Walki na wybrzeżu oglądał jak film, byli tak blisko brzegu. Józef Suchenek-Suchecki wspomina wojenne lata dziś w swoim domu w Anglii. Zdecydował się na pozostanie, kiedy już wiedział, że powojenna Polska będzie nie taka, na jaką czekał. Dużo kolegów zginęło, mnie nic się nie stało - mówi. Swój krzyż Walecznych odesłał siostrom, które walczyły w Powstaniu Warszawskim. W dalszym ciągu czuję się winny - starszy pan nie kryje łez - że ludzie tacy jak my, specjalnie wyszkoleni, nowocześnie uzbrojeni, umundurowani, pozostali z daleka od wojny, podczas gdy tam walczyła ludność cywilna, dzieciaki.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.