Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

DZIEWCZYNY Z SZYMANOWA

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1997
 • Barwny, 29 min

W Szymanowie, za wysokim murem, w otoczonym pięknym ogrodem dawnym zameczku Lubomirskich znajduje się liceum ogólnokształcące sióstr niepokalanek. Uczy się w nim blisko 200 dziewcząt. Niektóre dojeżdżają do szkoły z okolicznych wsi. Większość jednak mieszka w internacie, w spartańskich warunkach, w 40 - osobowych sypialniach. Ich życie regulują dzwonki obwieszczające czas na kolejne zajęcia.
Właściwie ciągle się uczą. W ciągu dnia mają tylko półtorej godziny dla siebie. W miesiącu - jadą do domu na dzień lub dwa. Na dobrą sprawę cztery lata spędzają w zamknięciu, a poczucie izolacji jest tym większe, że zameczek stoi w szczerym polu. Przez trzy pierwsze lata przebywają ciągle razem. Dopiero w IV klasie dostają tzw. budki - maleńkie pokoiki, które mogą urządzić jak chcą.
Film pokazuje życie uczennic i sióstr, ich wzajemne relacje, atmosferę szkoły, proces nauczania i wychowania w szkole, w której wszelkie prawa dyktują zakonnice, a lista praw dziewcząt przypomina raczej zbiór obowiązków.
Autorka stara się sprawdzić, jak dziewczęta, którym to właśnie liceum wybrali rodzice, radzą sobie w tak surowych warunkach i jak je znoszą. Próbuje też ustalić, czy szkoła niepokalanek jest ochroną przed złem, czy też ochronką przed życiem. A może - jak pragną zakonnice - uzbraja jej absolwentki w siłę i umiejętność walki z sobą i przeciwnościami? Jedna z dziewcząt mówi, że nauczyła się w Szymanowie odwagi mówienia tego, co myśli. Inna, że wpojono jej, by nigdy nie rezygnowała z siebie, jeszcze inna, iż lęka się opuszczenia murów szkoły, bo w gruncie rzeczy nie zna tego, co jest za nimi. Wszystkie z jednaką radością szaleją po maturze, tańcząc i drąc na strzępy granatowy mundurek z marynarskim kołnierzem. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 1998
  Kraków (Krakowski Festiwal Filmowy - Konkurs Polski; do roku 2000 Ogólnopolski Festiwal Filmów Krótkometrażowych)-Brązowy Lajkonik
2017.02.11 02:50:16
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency