Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

POLSKA RULETKA

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1998
 • Gatunek:
  Reportaż
 • Barwny, 2 części x 53 min

Gwarne mityngi, manifestacje i kontrmanifestacje, pochody i podchody, wiece, zadymy, zjazdy, zloty. Także kazania. Naszym kampaniom parlamentarnym brak jeszcze amerykańskiego rozmachu, ale jesienne wybory 1997 roku podpatrzone kamerą realizatorów "Polskiej ruletki" są widowiskiem barwnym i intrygującym. Kulisy, nader spektakularne, kampanii wyborczej do Sejmu są jednak tylko pretekstem do ukazania świata, który wyłonił się w naszym kraju po 1989 roku i ludzi, którym przyszło w nim żyć. "Szczęśliwy jest naród, którego historia jest nudna" - twierdził Monteskiusz. Kończąca się ostatnia dekada naszych dziejów z pewnością nudna nie była, zaś opinie bohaterów o własnej pomyślności - bardzo zróżnicowane. Wśród owych bohaterów narratorów, przedstawiających poprzez własne doświadczenia i przemyślenia przemiany w naszym kraju, są m.in. "zadymiarz" z czasów stanu wojennego, będący dziś rzutkim biznesmenem marzącym, nie bez szans, o znalezieniu się w rankingu stu najbogatszych Polaków, studentka filologii odnosząca handlowe sukcesy w wielkiej komputerowej firmie amerykańskiej, hodowca strusi, bezrobotny zbierający tekturowe pudła, spawacz z legendarnej Stoczni Gdańskiej z najwyższym trudem wiążącej dziś koniec z końcem, były szeregowy członek partii - obecnie zamożny kupiec handlujący damską konfekcją na słynnym bazarze "Manhattan" w Łęknicy, gwiazdor disco polo ubiegający się o poselski mandat. Ludzie sukcesu i przegrani, zgorzkniali, zagubieni w nowej rzeczywistości. Ich zbiorowe, a tak odmienne losy składają się na obraz kondycji całego społeczeństwa, w znacznej części obolałego, z trudem dostrzegającego ogrom przewartościowań i zmian. Część pierwsza dokumentalnego filmu, zaczynająca się majowym pochodem postkomunistów i kontrmanifestacją Ligi Republikańskiej, a kończąca prawyborami w Wieruszowie, ukazuje narastającą gorączkę przedwyborczą, w drugiej - ostatnie dni przed głosowaniem i same wybory. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 02:50:00
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego