Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

BEZPRIZORNI

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1997
  • Barwny, 56 min

Katia, Lena, Santa, Jula, Masza, Denis, Jura, Andrej, Misza, Stas - mają po kilka, kilkanaście lat. Uciekli z domów przed bicie awanturami, głodem. W dzień wędrują ulicami Petersburga w poszukiwaniu jakiegoś zarobku lub możliwości ukradzenia czegokolwiek. Wieczorami, jak stado wróbli, zbiegają się wokół samochodu, z którego dobrzy ludzie podadzą im pierożki, kubek herbaty, ciepłą i czystą odzież. Nocują w piwnicach, na schodach, w kanałach, na strychach. Wąchają klej: po pewnym czasie widzą zjawy, później nie czują głodu i robi im się ciepło. Mówi się o nich bezprizorni - dzieci odtrącone. Znaczy to, że są pozbawione opieki, uczucia, możliwości kształcenia się, poczucia bezpieczeństwa. Niepotrzebne nikomu. Jeśli naruszą prawo, zostaną osadzone w milicyjnej izbie dziecka, potem skazane, przewiezione do szkoły specjalnej, następnie do specjalnej szkoły zawodowej. Jeśli ukończą ją przed upływem wyroku, czeka je pobyt w karnej kolonii. W Petersburgu są tysiące bezprizornych. Podobnie w Moskwie i w innych miastach Rosji. Dopuszczają się nie tylko drobnych kradzieży. Odpowiadają także za grabieże, rozboje, zabójstwa. Ponoć bez trudu można wynająć kilkuletniego killera. Problem narasta. Bezprizornych mogą być miliony, jak w przeszłości po wojnie domowej, a potem Ojczyźnianej. I wszystko wskazuje, że tak się stanie: dorośli nie są w stanie sprostać trudom przechodzenia z komunizmu do gospodarki rynkowej. Konsekwencje ponoszą najsłabsi.Problem usiłuje się łagodzić dwoma sposobami. Pierwszy to pomoc niesiona dzieciom przez organizacje społeczne pod egidą Rady Europy. Drugi - restrykcje, przymus, nadzór w miejscach odosobnienia. Realizatorka filmu towarzyszy dzieciom z kamerą na ulicach, w ich noclegowniach, w miejscach, w których próbuje im się pomóc, w izbie dziecka, areszcie, w szkole specjalnej i kolonii karnej. Rejestruje ich wypowiedzi. Rejestruje wypowiedzi ludzi, którzy z własnej woli próbują łagodzić los małych bezdomnych, i tych, którzy zajmują się ich sprawami instytucjonalnie. Ta rzeczywistość poraża. Poraża ostatnia sekwencja dokumentu: twarzyczka najmłodszej bezprizornej usiłującej powiedzieć o czym marzy. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2022.03.26 00:10:53
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego