Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ŻELAZNA RĘKA

  • Film fabularny - krótkometrażowy
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1967
  • Czarno-biały, 453 m, 16 min

    Lokacje: Kazimierz nad Wisłą.

Film krótkometrażowy zrealizowany przez Szymona Kobylińskiego i Bohdana Kosińskiego w roku 1967. Wykonawcami a właściwie statystami - poza aktorem Witoldem Skaruchem - są amatorzy, bywalcy Kazimierza, stanowiący grupkę znajomych. Są wśród nich takie osoby jak: Jerzy i Maria Kuncewiczowie, Adam Ważyk, Lew Kaltenbergh, Jan Suzin, Bohdan Kosiński i Szymon Kobyliński. Listę osób biorących udział wycięto z taśmy tuż po realizacji filmu, usuwając, zdaniem autorów "dowcip wstępny".
Do prowincjonalnego muzeum, w którym stoi żelazna zbroja, wpada przez okno "gołąbek" zrobiony z gazety przez idącego ulicą chłopca. Skrawek papieru trafia wprost w rękawicę zbroi tak, że widoczny jest gazetowy tytuł "Trzeba nam żelaznej ręki...". Jak za dotknięciem różdżki zbroja ożywa - żelazny rycerz opuszcza muzeum i wyrusza w poszukiwaniu tych, którzy go wzywają. Wędruje przez miasteczko w skrajnym upale, ale ludzie zajęci są swoimi sprawami i nikt nie zwraca na niego uwagi. Ostatecznie trafia wreszcie do tych, co wydali gazetowy apel. Żelazny rycerz podjęty jest z honorami - dopiero po chwili zauważa, że jest już następnym z kolei. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2022.03.26 00:10:52
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego