Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ST. RODZIŃSKI - PRAWDZIE NAPRZECIW

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1995
 • Gatunek:
  Film o sztuce, Film biograficzny
 • Barwny, 56 min

"Obraz tylko wtedy ma sens i tylko wtedy być może przetrwa, jeżeli naprawdę jest znakiem tego niepowtarzalnego, jedynego człowieka, który go namalował" - mówi w filmie prof. Stanisław Rodziński. Jego obrazy rozpoznawalne są natychmiast. Zarówno niepokojące, nieco melancholijne pejzaże, jak i te z sakralnego nurtu jego sztuki, skupione na postaci Chrystusa. Urodził się, wychował i do dziś mieszka w Krakowie. Tu w dzieciństwie zetknął się z dziełami Matejki, co go zachęciło do rysowania, tu ukończył gimnazjum, a potem Akademię Sztuk Pięknych, na której jest teraz kierownikiem Wydziału Malarstwa. W filmie Rodziński opowiada o rodzicach i atmosferze domu rodzinnego, który go ukszałtował, o swej drodze do sztuki i poglądach na nią. O nim zaś, jego dziełach, pasjach, zainteresowaniach i współpracy z "Tygodnikiem Powszechnym" mówią: Joanna Pollakówna, Tadeusz Szyma, Marek Skwarnicki i Jacek Woźniakowski, a także jego uczniowie Irena Maria Palka i Grzegorz Bednarski oraz córka Judyta Rodzińska-Nowak. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 02:45:55
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych