Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

CICHA PRZYSTAŃ

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1995
 • Gatunek:
  Reportaż
 • 27 '

Rozmowy z byłym"egzekuteorem" WIN-u. "Miałem wtedy szesnaście lat, walczyłem o Polskę. Potem musiałem ukrywać się przez pięćdziesiąt lat" - mówi bohater filmu. W roku 1944 został żołnierzem Armii Krajowej. Ze względu na młody wiek oddelegowano go do pracy w tajnej drukarni w Radomiu. Gdy rok później gen. Leopold Okulicki "Niedźwiadek" wydał rozkaz rozwiązujący oddziały podziemnej armii, bohater filmu skontaktował się z byłym oddziałem AK pod nazwą "Nie", którego członkowie nie złożyli broni. W październiku 1945 złożył przysięgę jako żołnierz organizacji "Wolność i Niepodległość" - "W imię nowej Polski, Wolnej i Niezawisłej, będę się mścił na krwawych, czerwonych katach narodu polskiego, tak mi dopomóż Bóg". Miał wówczas siedemnaście lat. Otrzymał przydział do porucznika "Igły", a sam przyjął pseudonim "Łańcuch". Został wybrany do tzw. oddziału cieni, który wykonywał wyroki śmierci. Działali w trzyosobowych grupach, znali tylko swoje pseudonimy i twarze, spotykali się w zupełnych ciemnościach. Po każdej akcji zmieniali pseudonimy i otrzymywali nowe dowody osobiste. Razem z rozkazem otrzymywali zdjęcie i krótką charakterystykę ofiary. Na akcję często wyruszali przebrani w mundury wojskowe, milicyjne. Z piętnastosobowego oddziału przeżył tylko on. Reszta zginęła w "nie wyjaśnionych okolicznościach". On zachował życie tylko dlatego, że znalazł sobie odpowiednie schronienie, które nazywa "cichą przystanią". Tym miejscem było prosektorium. Ukrywając się, przepracował tam z przerwami czterdzieści pięć lat. Obecnie jest na emeryturze. W filmie Mariusza Malca po raz pierwszy - mimo przysięgi milczenia złożonej w "WiN"-ie zdecydował się opowiedzieć o swojej przeszłości. (źródło: www.tvp.com.pl)

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 1994
  Tampere (Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych)-nagroda dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego
2017.02.11 02:40:26
© 1998-2019 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency