Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SCENY Z POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1983
 • Gatunek:
  Film dokumentalny
 • Czarno-biały, 35 mm,

Rekonstukcja wydarzeń Powstania Warszawskiego, dokonana ze zdjęć robionych podczas dwóch miesięcy przez fotoreportera Sylwestra Brauna - "Krisa". Braun, inżynier geodeta, przedwojenny współpracownik prezydenta Stefana Starzyńskiego, prowadził podczas okupacji zadład fotograficzny. Po powstaniu nie rozstawał się z aparatem, utrwalając wszystkie wydarzenia, do których mógł dotrzeć. W październiku 1944 opuścił stolicę. Kilkakrotnie przybywał do Polski, przywożąc około tysiąca zdjęć z Powstania. Wystawiono je w Muzeum Historycznym m. Warszawy, zainteresował się nimi Tadeusz Makarczyński. I w ten sposób powstał dwuczęściowy film będący prezentacją dzieła powstańczego fotoreportera. Są to nieruchome fotogramy, układające się w logiczne, fabularne ciągi-Braun fotografował bowiem różne stadia tego samego wydarzenia, powracał kilkakrotnie w te same miejsca. Towarzysząca zdjęciom sugestywna muzyka i komentarz tworzą dynamikę i dramaturgię tego nieruchmego filmu, oddają atmosferę tamtych dni.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 1984
  Kraków (Ogólnopolski Festiwal Filmów Krótkometrażowych)-Specjalna Honorowa Nagroda "Złoty Lajkonik"

SIERPIEŃ

 • Część
 • 646 m, 21 min

WRZESIEŃ

 • Część
 • 622 m, 20 min
2023.01.18 00:44:38
© 1998-2023 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.