Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

TESTAMENT

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1993
 • Barwny, 43 min

Film dokumentalny przybliżający historię życia i tragicznej śmierci księdza Ignacego Jana Skorupki, wikariusza łódzkiego i prefekta szkół warszawskich, lotnego kapelana garnizonu na Pradze.
Ksiądz Skorupka to postać kojarzona z malarską sceną polityczną z 1920 roku. W przeddzień wyruszenia na front napisał w swoim mieszkaniu testament, w którym poświęcił swoje życie ojczyźnie. 13 sierpnia 1920 roku brał udział w obronie Radzymina, w ochotniczym batalionie złożonym z ośmiuset chłopców. Następnego dnia bolszewicy zaatakowali Ossów i zmusili Polaków do odwrotu, wtedy też zginął ksiądz Skorupka. Ksiądz poprowadził za sobą młodych chłopców do dramatycznej walki z najeźdźcą.
W filmie wykorzystano materiały Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, Centralnej Biblioteki Wojskowej i Muzeum Wojska Polskiego, a także teksty: Karola Wojtyły, Ignacego Jana Skorupki, Józefa Mączki, Józefa Piłsudskiego, Aleksandra Kakowskiego i Józefa Hallera. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 1994
  Niepokalanów (Międzynarodowy Katolicki Festiwal Filmów i Multimediów)-Nagroda Specjalna
 • 1993
  Rzym (Festiwal "Rassegna Cinematografica Internazionale")-nagroda dla najlepszego filmu historycznego
2017.02.11 02:26:22
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski