Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

TWÓRCZOŚĆ

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1996
  • Barwny, 35 min

"Twórczości" - najstarsze pismo literackie w powojennej Polsce. Zostało założone w 1945 roku w Krakowie, a w 1950 przeniesione do Warszawy. Redaktorami naczelnymi byli kolejno: Kazimierz Wyka, Adam Ważyk, Jarosław Iwaszkiewicz i Jerzy Lisowski. W "Twórczości" po raz pierwszy ukazały się miedzy innymi: "Traktat Moralny" Czesława Miłosza, opowiadania obozowe Tadeusza Borowskiego, "Miazga" Jerzego Andrzejewskiego czy utwory Ireneusza Iredyńskiego i Edwarda Stachury. O piśmie i jego roli dla polskiej kultury mówią historycy literatury i krytycy: Marta Wyka (córka pierwszego redaktora naczelnego), Jan Błoński, Tomasz Burek, Wiesław Paweł Szymański, Michał Głowiński, Paweł Hertz. O stosunkach, jakie panowały w miesięczniku za redakcji Jarosława Iwaszkiewicza opowiada Zdzisław Najder. Ilustrowane montażowymi impresjami teksty, które ukazywały się w "Twórczości" czyta Dariusz Odija.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 04:26:20
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski