Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ARMIA POLSKA WE FRANCJI

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2009
  • 48 min

Po kampanii wrześniowej na ziemi francuskiej odtworzono Wojsko Polskie pod dowództwem gen. Władysława Sikorskiego. Po kampanii wrześniowej pierwsza polska jednostka wojsk lądowych weszła do walki w Norwegii w maju 1940 roku. Samodzielna Brygada Strzelców Podhalańskich zapisała chlubną kartę bojową w bitwie o Narvik. W maju na front zostały skierowane także dwie polskie dywizje: 1. Dywizji Grenadierów i 2. Dywizja Strzelców Pieszych. 1. Dywizja Grenadierów broniła pozycji nad kanałem Marna Ren. Polacy toczyli zacięte walki w rejonie Lagarde, a później w lasach w pobliżu miejscowości Baccarat. 21 czerwca na skutek przewagi wroga i kapitulacji jednostek francuskich 1. Dywizja Grenadierów została rozwiązana. W działaniach bojowych wzięła udział również 2. Dywizja Strzelców Pieszych gen. Prugar - Ketlinga. Swój pierwszy bój dywizja stoczyła o miejscowość Montbeliard. Prowadząc walki w rejonie rzeki Doubs, polska dywizja umożliwiła odwrót oddziałów francuskiego XLV Korpusu ku granicy szwajcarskiej. W czerwcu na front w Szampanii została skierowana 10. Brygada Kawalerii Pancernej pod Champaubert. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 04:26:06
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency