Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

STANIKA CYRONIA DROGA DO NIEBA

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1994
  • Barwny, 30 min

    Film powstał w cyklu "Małe Ojczyzny".

Bohaterem filmu jest nieżyjący Stanik Cyroń, hutnik z małej, podkatowickiej mieściny. Urodził się u schyłku ubiegłego stulecia w rodzinie kolejarza. Dzieciństwo upłynęło mu na pograniczu niemieckiego wówczas Śląska i Kongresówki. W latach dwudziestych ożenił się z Niemką pochodzącą z urzędniczej rodziny. Dwujęzyczne małżeństwa były na Śląsku czymś zwyczajnym, toteż nikt z miejscowych nie dziwił się, że uczestnik powstań ożenił się z Niemką. Dla polskich urzędników jednak, którzy przyjechali na Śląsk głównie z Małopolski, była to niemal zdrada narodowa. W rodzinie Stanika Cyronia wymieszały się różne poglądy na kwestię przynależności narodowej: brat służył w polskiej armii, ale najstarszy z synów był zagorzałym Niemcem. Żona bohatera w roku 1940 była naciskana przez niemieckich urzędników, by wzięła rozwód z "Polaczkiem". Siedem lat później z kolei polscy urzędnicy radzili Stanikowi, by rozwiódł się "z tą Niemką". Przez całe niemal życie bohater miotał się między niezrozumiałymi dla niego problemami politycznymi i narodowościowymi, które były mu obce. Swoją życiową filozofię zbudował wokół wielkiego przywiązania do swojej małej ojczyzny, którą były dla niego rodzinne miasteczko i huta. Nigdy jej nie opuścił, nie wyjeżdżał na żaden wypoczynek. W hucie przepracował w sumie sześćdziesiąt lat - po przejściu na emeryturę nie chciał się z nią rozstać i przyjął posadę stróża. Ta więź bohatera z hutą jest dzisiaj niemal czymś niewyobrażalnym.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:04:36
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.