Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SPRAWA JERZEGO H.

w WYDZIAŁ ŚLEDCZY IPN

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2007
  • Barwny. 43 min.

Tocząca się przed Wałbrzyskim Sądem w roku 2003 sprawa przeciwko Jerzemu H. byłą pierwszą sprawą wytoczoną przez Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN, która zakończyła się wyrokiem skazującym. Odsłoniła ona metody działania Służby Bezpieczeństwa w Stanie Wojennym, które żywcem przypominały przeszłość ponurych lat stalinowskich. Ofiarami byli działacze wałbrzyskiej solidarności. Jeden z nich Ryszard Mocek, opowiada w filmie, jak próbowano zmusić go do zeznań przykładając pistolet do skroni, czy bijąc pałką po nagich stopach. Pewnego dnia wywieziono go poza miasto i przyciskając mu stopy drzwiami samochodu podłączono mu do jąder indykator elektryczny. Potem zaczęto go dusić włożywszy mu głowę miedzy framugę okna w drzwiach samochodu i podkręconą samochodową szybę. Podobne historie opowiadają inni świadkowie oskarżenia: Jerzy Langer, Stanisław Isański, Marian Tercki. Wielu z nich przepłaciło spotkanie z wałbrzyską SB trwała utratą zdrowia. Prokurator Elżbieta Kozłowska-Włodarek opowiada o przebiegu procesu i o tym, jak ogłoszeniu wyroku Jerzy H. jeszcze przez dwa lata uchylał się od wykonania kary. W filmie poruszony jest też problem wybaczenia za wyrządzone krzywdy. Scenerią filmu są miejsca, w których działy się opowiadane wydarzenia: mieszkania ofiar, pomieszczenia miejscowej komendy policji, sadu okręgowego, oraz okolica Wałbrzycha gdzie wywieziono Ryszarda Mocka. W filmie wykorzystano prywatne zdjęcia bohaterów i podziemne wydawnictwa, które kolportowali; a także: akta sprawy z Sądu Rejonowego w Wałbrzychu, oraz materiały prasowe i telewizyjne, relacjonujące przebieg procesu. Sceny przesłuchań ilustrowane są inscenizacjami fabularnymi.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman