Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

TALA OD RÓŻAŃCA

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2012
  • Barwny, 58 min

Jej pierwszy i największy sukces stał się jej życiowym przekleństwem.
"Tala od różańca" to dokument o niesamowitych losach pisarki Natalii Rolleczek (ur.1919). W latach 50. wydała m. in. głośną, zekranizowaną potem przez Ewę i Czesława Petelskich książkę pt. "Drewniany różaniec", w której skrytykowała zakon sióstr felicjanek i pośrednio cały Kościół katolicki. To sprawiło, że została "zaszufladkowana" w katolickim kraju jako wojująca ateistka. Znana i popularna, z czasem stała się zapomniana, choć wydawała kolejne książki, cenione zwłaszcza przez młodzież i miłośników antyku.
Kilka lat temu "Drewniany różaniec" został niespodziewanie wydany przez "Ha!art". Znowu wzbudził kontrowersje. Skłonił autorów filmu, Sławomira Rogowskiego i Stanisława Zawiślińskiego, do prześledzenia całej kariery pisarki, jej wzlotów i upadków, prawdziwie bohaterskich czynów i "pokuty" - nierozerwalnie wiążących się z polskimi dramatami i przemianami ostatniego wieku.
W dokumencie, bogatym w unikalne archiwalia oraz inscenizacje, wypowiadają się zarówno osoby bliskie bohaterce, jak i jej ideowi przeciwnicy, reprezentanci różnych pokoleń. Mówią o niej m. in. Józefa Hennelowa i Michał Olszewski z "Tygodnika Powszechnego" oraz wydawca Piotr Marecki z "Krytyki Politycznej", a także siostra i synowie. Intrygują: historia znajomości Rolleczek z Karolem Wojtyłą, jej spotkania z nim w czasach konspiracji i gdy był papieżem, a także potyczki z cenzurą, rodzinne dramaty i zmagania duchowe.
Pisarka barwnie komentuje własne życie; prezentuje niekonwencjonalne poglądy na temat wiary, hipokryzji i polskich zawirowań. Reżyserzy zaś podsuwają widzowi niezwykle ciekawy materiał do refleksji - np. o cenie sławy i wielorakich uwikłaniach, zderzeniach ze światem człowieka wrażliwego. [TVP]

Zwiastun
pokaż

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2019.07.10 00:12:30
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor