Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

AMISZE ZNAD WISŁY

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2010

Amisze to chrześcijańska wspólnota religijna, której członkowie zamieszkują głównie w USA. Nie akceptują nowoczesnej techniki, nie korzystają z elektryczności, samochodów, telewizji i innych wynalazków, zajmują się rolnictwem i rzemiosłem. Żyją w odizolowanych wspólnotach, których życie zorganizowane jest według nakazów niepisanego zbioru zasad, zwanego Ordnung. Bohaterami filmu są Jacob i Anita Martinowie - Amisze, którzy przyjechali kilkanaście lat temu do Polski, by z kilkoma innymi rodzinami założyć pierwszy w naszym kraju zbór. Plan jednak się nie udał, pozostałe rodziny zdecydowały o powrocie do Ameryki. Martinowe postanowili wyjść ze wspólnoty i zostać w Polsce. Pozostali tym samym w pojedynkę ze swoją wiarą, która narzuca im bardzo specyficzny we współczesnym świecie, surowy i skromny sposób życia, oparty w pierwszym rzędzie na Słowie Bożym i modlitwie. Anita i Jacob utrzymują się z pracy dorywczej i z tego, co wyhodują. Kupują niewiele, tylko to, co jest niezbędne do życia. Nie posyłają dzieci do szkół. Uczą je sami, ze starych podręczników i Biblii. Mają niewielu przyjaciół. Jaki sens widzą w takim wyborze sposobu swojego życia? Czym jest wg nich szczęście? Czy w spotkaniu ze współczesnym światem postrzegani są jak prorocy czy tylko jak grupa dziwaków świadomie odrzucających osiągnięcia współczesnej cywilizacji? Film na ich przykładzie pokazuje jak wygląda życie współczesnych Amiszów i jak ścierają się amerykańskie wyobrażenia o Polsce z zastaną rzeczywistością.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 04:19:59
© 1998-2019 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor