Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

DZIEWCZYNY

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2009
 • Barwny, 22 min

Ilustrowany archiwalnymi materiałami portret odchodzącego pokolenia, uczestniczek powstania warszawskiego. Tytułowe bohaterki tego filmu łączy właśnie wojenna przeszłość. To dziewczyny z batalionu Parasol. Czym obecnie żyją? Czy wojna była najważniejszym wydarzeniem w ich życiu? Czy wreszcie ich przyjaźń przetrwała próbę czasu?
W 1944 r. "Dewajtis" miała zaledwie 15 lat, "Kama" 18, "Jeanette" 21, a "Wacka" 19. Oprócz pierwszej z nich, która poświęciła się karierze naukowej i zazwyczaj unika życia publicznego, pozostałe bohaterki filmu chętnie biorą udział w zjazdach, spotkaniach z młodzieżą i dziećmi, podczas których wspominają dramatyczne dni powstania, opowiadają o swoich wojennych przeżyciach i doświadczeniach. Mimo sędziwego już wieku doskonale pamiętają czasy młodości, kiedy najpiękniejsze lata życia bez żalu oddawały walce o wolność ojczyzny.
Elżbieta Dziębowska "Dewajtis" brała udział w akcjach Kutschera i Koppe, walczyła w powstaniu jako łączniczka pułkownika "Radosława". W powojennej Polsce zapisała się jako wykładowczyni muzykologii na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz jako autorka encyklopedii muzycznej. Od ponad 30 lat mieszka we wsi Jurgów malowniczo położonej pod Tatrami.
Trzy pozostałe bohaterki dokumentu są mieszkankami Warszawy. Janina Szczęsna "Jeanette" w powstaniu była sanitariuszką, jako jedyna dziewczyna po upadku Czerniakowa przepłynęła Wisłę. Po wojnie pracowała w Instytucie Wydawniczym PAX. Wacława Jurczakowska "Wacka" była sanitariuszką, została ciężko ranna na Starym Mieście. Po wojnie skończyła medycynę, wydział stomatologii. Maria Stypułkowska - Chojecka "Kama" brała udział w siedmiu zbrojnych akcjach, m. in. Kutschera, Koppe, Weffels. Jako sanitariuszka w powstaniu przeszła cały szlak bojowy batalionu Parasol. Obecnie jest wiceprzewodniczącą Rady Nadzorczej Stowarzyszenia Szarych Szeregów. W 2009 r. została powołana do Komitetu Honorowego obchodów 65. rocznicy Powstania Warszawskiego. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 2010
  Łódź (Festiwal Mediów "Człowiek w zagrożeniu")-Nagroda im. Aleksandra Kamińskiego
2017.02.11 04:18:38
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski