Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

POLSKA JASIENICY

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2009
 • Barwny, 3 części x ok. 46 min

  Tytuły części:
  1. Żołnierz wyklęty
  2. Wróg publiczny
  3. Tajny współpracownik: żona

Opowieść o dramatycznym życiu Lecha Beynara. Pisarz i publicysta, znany pod literackim pseudonimem - Paweł Jasienica, to autor cieszących się wielką popularnością książek historycznych m.in. "Polska Piastów" i "Polska Jagiellonów". Realizatorzy ukazują najważniejsze epizody z fascynującego życiorysu Jasienicy. Wileńską młodość, gdy przyjaźnił się m.in. z Czesławem Miłoszem. Partyzancką walkę podczas okupacji, gdy był oficerem Armii Krajowej w oddziale walczącym z Armią Czerwoną oraz budzący kontrowersje etap służby w brygadzie słynnego Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki". Jasienica cudem uniknął kary śmierci po rozgromieniu tego oddziału. Drugi odcinek to, przede wszystkim, życie literata w bierutowskiej i gomułkowskiej Polsce. Stał się wtedy jednym z filarów "Tygodnika Powszechnego", działaczem Klubu Krzywego Koła, publicystą walczącym o niezależność opinii, a przede wszystkim autorem bestsellerowych książek. W swoich dziełach ukazywał odmienną od obowiązujących wtedy ujęć marksistowskich wizję historii Polski. Twórcy filmu "Polska Jasienicy" obszernie wspominają nagonkę, którą osobiście rozpętał przeciwko niemu Władysław Gomułka. I wreszcie w trzeciej odsłonie autorzy dokumentu dochodzą do wyjątkowo bolesnego etapu życia Jasienicy. Inwigilacja pisarza była bezprecedensowa nawet w PRL. Służba Bezpieczeństwa nie tylko go podsłuchiwała i kontrolowała jego korespondencję, ale wprowadziła w jego otoczenie agenta-kobietę, która została jego żoną i aż do jego śmierci systematycznie pisała na swego męża donosy. Ostatnim zaś akordem tej fascynującej i trzymającej w napięciu trylogii, jest proces, który wdowie po Jasienicy, pracującej dla SB - Zofii Neny O'Bretenny, wytoczyła jego córka - Ewa Beynar. Dziesiątki wywiadów, materiały archiwalne, przemierzone kilometry i przestudiowane prywatne zapiski. "Polska Jasienicy" to wyjątkowo skrupulatny dokument i ważne przedsięwzięcie historyczne, ale też po prostu fascynująca, pełna zwrotów akcji historia, jaką może napisać wyłączne życie.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 04:17:14
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych