Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ZIEMIA ZAPOMNIANA?

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2009
  • Barwny, 24 min

Jak układa się współżycie mieszkańców w Bośni i Hercegowinie, na terenach której pod koniec XX wieku w konfliktach narodowościowych straciło życie ponad 100 tysięcy ludzi, w tym kilkadziesiąt tysięcy od strzału w tył głowy? Co pchnęło ludzi, żyjących dotąd w idealnej niemalże harmonii do walk, rzezi i gwałtów dokonywanych na sąsiadach? Czy tylko różnice religijne? Reżyserowi trudno znaleźć odpowiedź na to pytanie, dlatego w swoim filmie pokazuje przedstawicieli wszystkich warstw społecznych: robotników, studentów, polityków, duchownych wszystkich wyznań, ludzi kultury, przedsiębiorców i emerytów. Intencją Pawełczyka było przedstawienie jak największej różnorodności poglądów prezentowanych przez wszystkich mieszkańców Bośni i Hercegowiny. Jakie mają opinie o współmieszkańcach wyznających odmienną wiarę i na temat przyszłości kraju? O czym marzą, jak chcą rozwiązywać swoje problemy? Pewne jest, że musi upłynąć jeszcze wiele wody w Neretwie, Vrbasie, Drinie czy Sawie zanim spełni się wizja wspólnej pokojowej egzystencji, zanim rozsądek przeważy nad chęcią odwetu. Pawełczyk nie ocenia wypowiedzi bohaterów filmu ani ich poglądów. Zadanie to zostawia widzowi i oczekuje, że po obejrzeniu filmu nikt nie będzie jednostronnie potępiał muzułmańskich Bośniaków, prawosławnych Serbów czy katolickich Chorwatów.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 04:16:05
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman