Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

BOSSAK. KRONIKA WYPADKÓW FILMOWYCH

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2010
  • Barwny, 67 min

Film dokumentalny o Jerzym Bossaku to opowieść o wielkim autorytecie kina, który nadał kształt polskiej kinematografii po II wojnie światowej.
W odbudowującym się kraju stworzył takie instytucje jak: Wytwórnia Filmów Dokumentalnych w Warszawie, Polska Kronika Filmowa, Przedsiębiorstwo Państwowe "Film Polski" i in.
Był wychowawcą, nauczycielem i profesorem łódzkiej Szkoły Filmowej. Wypromował całe pokolenia reżyserów i operatorów polskich. Jednocześnie sam był autorem dokumentalnych dzieł filmowych nagradzanych na międzynarodowych festiwalach, w tym w Cannes, Florencji, Monte Carlo, Karlovych Varach.
Był jurorem i kwalifikatorem wielu festiwali w Europie i USA.
Założył i kierował do wydarzeń Marca 1968 roku słynnym Zespołem Filmowym "Kamera", w którym realizowali filmy najwięksi polscy twórcy: Jerzy Has, Jerzy Hoffman, Jerzy Kawalerowicz, Janusz Majewski, Andrzej Munk, Andrzej Wajda, Roman Polański, Jerzy Skolimowski i inni, których dzieła składają się na nurt europejski zwany "polską szkołą filmową".
Film o Jerzym Bossaku został zrealizowany w setną rocznicę Jego urodzin (1910-1989), twórcę wspominają w nim: Helena Amiradżibi-Stawińska, Ernest Bryll, Wojciech Jerzy Has, Jerzy Hoffman, Stanisław Janicki, Jerzy Kawalerowicz, Zygmunt Kniaziołucki, Tadeusz Konwicki, Andrzej Kostenko, Janusz Majewski, Jerzy Mierzejewski, Zofia Nasierowska, Roman Polański, Bohdan Poręba, Jerzy Skolimowski, Wojciech Solarz, Jerzy Stefan Stawiński, Andrzej Wajda, Jerzy Woźniak, Edward Zajicek i Krystyna Zwolińska.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 04:12:38
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor