Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SOŁOWKI. POCZĄTKI GUŁAGU

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2006
  • Barwny, 27 min

Rosję czasów Lenina a później Stalina charakteryzowała pogarda wobec ludzkiego życia. Mordowano całe narody, dziesiątki milionów ludzi, także bardzo wielu Polaków. Dobrnęliśmy do Karelli - jakieś tysiąc km. na północ od Petersburga. Słynny sołowiecki monastyr wzniesiono w poł. XV w. Mieściły się tu karcery, w których mnisi jako wierni słudzy cara pomagali izolować jego przeciwników, przetrzymywali w klasztorze przywódców sekt religijnych, zbuntowanych bojarów. Po zwycięstwie Rewolucji Październikowej majątek skonfiskowano i przekazano tajnej policji politycznej - Czeka. Spod monastyru udajemy się na Siekierkę - tak zwą na Sołowkach jedyną górę na wyspie. Więźniowie wiedzieli, że z lochów tutejszej cerkwi niełatwo się wychodzi na wolność. Los osadzonych na Siekierce był przesądzony. Cerkiew wróciła w ręce Kościoła prawosławnego. Powoli odzyskuje dawny blask. Żyje z piętnem historii. W swoim "Archipelagu GUŁag" Aleksander Sołżenicyn pisał o łagrach jak o wyspach rozsianych po całym ZSRR. Samą nazwę archipelagu wywiódł właśnie od wysp sołowieckich. Po Sołowkach zaczęły powstawać setki mniejszych i dużych obozów pracy. Stały się one symbolem nowych porządków, zniewolenia i bezprawia... [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 04:12:36
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych