Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

O MARCIE, KTÓRA JEST POLKĄ

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2007
  • Barwny, 30 min

Marta Czok od ponad 40 lat mieszka we Włoszech. Ma męża Włocha, któremu zaszczepiła miłość do swojej ojczyzny - ojczyzny, w której nigdy nie była... Rodzice Marty, zesłańcy, trafili do armii Andersa. Przeszli z generałem cały szlak 2. Korpusu. Poznali się jeszcze w Rosji. Pobrali się w Jerozolimie. W Bejrucie, w 1944 roku, urodziła się Marta. Pierwsze miesiące jej życia to właśnie szlak 2. Korpusu. Nic z tego nie pamięta, choć w rodzinnym albumie zachowały się zdjęcia dziewczynki w pieluszce w ramionach matki w mundurze. Rodzice rozmawiali z dzieckiem po polsku. Do dziś pamięta wojskowe pieśni żołnierzy Andersa. Po demobilizacji wraz z rodzicami trafiła do Londynu. Tam spędziła dzieciństwo. Chodziła do dobrej, katolickiej szkoły. Niestety, nie znała języka angielskiego i miała utrudniony kontakt z rówieśnikami. Wtedy zaczęła malować. Nikt wówczas nawet nie przypuszczał, że malarstwo będzie pasją jej życia. Dziś jest malarką znaną we Włoszech i wielu krajach na świecie. Niestety, absolutnie nie jest znana w Polsce. Miała autorskie wystawy w kilku krajach Europy, nigdy w ojczyźnie. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 04:11:57
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski