Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

BIAŁA KOSZULA

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2008
  • Barwny, 29 min

To opowieść o ludzkim losie, jego zmienności i nieprzewidywalności. Bohaterowie filmu to niemłoda już para: Bożena i Jerzy. W latach PRL - u żyli w luksusie, podróżowali po świecie, byli piękni, młodzi i bogaci. Ona grała w filmach, pracowała jako modelka na wybiegach polskich i zagranicznych. Do dziś widać ślady jej nieprzeciętnej urody. Mimo marnych warunków, w jakich mieszkają, Bożena dba o swój wygląd. Na co dzień maluje paznokcie, odwiedza też czasem salon fryzjerski, by, jak twierdzi, poprawić sobie humor. Zadbany jest również Jerzy, któremu z dawnych lat zostały krawaty i koszula. Bożena pierze ją w misce na dworze, by znów była biała, by stworzyć choć namiastkę dawnej elegancji. Domem Bożeny i Jerzego jest niewielka, stara przyczepa kempingowa. Żyją bez bieżącej wody iświatła, otoczeni górą rupieci. Jedno pomieszczenie służy im za salon, kuchnię i sypialnię. Chandrę i tęsknotę za tym, co minęło, leczą pięknymi wspomnieniami, oglądając zdjęcia z czasów młodości i wojaży zagranicznych. Stracili cały dorobek swojego życia. Na początku lat 90. wszystkie pieniądze utopili w nieudanej inwestycji. Chcieli prowadzić hotel z dancingiem, ale - jak sami mówią - podcięto im skrzydła. Pozostali z niczym, jednak nie skarżą się, nie żalą, nie złorzeczą, z pokorą znoszą biedę, krzywdy, których doznali w życiu. Autorka dokumentu nie zdradza przyczyn finansowej klęski swoich bohaterów. Nie to jest zresztą istotne w jej filmie. Najważniejszy jest optymizm Bożeny i Jerzego, którzy mimo wielu niepowodzeń zachowują pogodę ducha, z godnością przyjmują wszystko, co niesie los. Nie należą już do dawnej śmietanki towarzyskiej, ale też nie sięgnęli bruku. Wyrzuceni na margines społeczny, starają się żyć godnie i uczciwie. Próbują zatrzymać w sobie odrobinę dziecięcej radości i naiwnej wiary, że los znów się odmieni, że nadejdą wspaniałe czasy. Wciąż myślą o dalekich podróżach, marzy im się sprawny, przestronny samochód kempingowy, którym mogliby znów podbijać świat. Oglądają nawet używane auta u dilera: już za 10 - 15 tysięcy zł mogą ruszyć prosto przed siebie, nie oglądając się wstecz, zostawiając wszystkie zmartwienia za sobą. Chcieliby zobaczyć Wenecję i mają jeszcze jedno życzenie: żeby problemy już nigdy ich nie dogoniły. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 04:11:24
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman