Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ŚWIADECTWO

 • Film dokumentalny - fabularyzowany
 • Rok produkcji:
  2008
 • Premiera:
  2008. 10. 17
 • Barwny, 98 min (wersja kinowa), 3 części x ok. 50 min (wersja telewizyjna)

"Byłem z nim prawie czterdzieści lat, dokładnie trzydzieści dziewięć. Towarzyszyłem mu we wszystkich podróżach i w życiu codziennym. I ta myśl mi towarzyszyła w czasie pogrzebu: kto tam jest z Nim?" 16 października 1978 roku polski kardynał Karol Wojtyła został wybrany papieżem. Znany w ojczystym kraju, był niemalże enigmą dla światowej wspólnoty wiernych, dla mediów i polityków. A mimo to nowy następca Świętego Piotra, Jan Paweł II, szybko skupił na sobie uwagę całego świata. W dniu jego śmierci tłumy zgromadzone na placu Świętego Piotra wołały: santo subito! domagając się szybkiej kanonizacji zmarłego pasterza. Wśród rzeszy zrozpaczonych ludzi nie mogło zabraknąć wieloletniego sekretarza i zarazem przyjaciela Karola Wojtyły, Stanisława Dziwisza. Przyszły kardynał, metropolita krakowski, był jednym z siódemki dzieci ubogiego kolejarza. Zapracowana matka, choć ukończyła tylko szkołę podstawową, charakteryzowała się wielką kulturą wrodzoną. W nieczęstych chwilach wolnych od pracy czytała pociechom powieści. Może właśnie dlatego spragniony wiedzy mały Stanisław trafił do Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej. Tam spotkał Karola Wojtyłę, profesora teologii i biskupa krakowskiego. W roku 1966 został jego sekretarzem. Miał mu odtąd towarzyszyć przez prawie cztery dekady!
Przejmujący film opowiadający o życiu Jana Pawła II, a zarazem o całej epoce w historii najnowszej Polski, Europy i świata, powstał na podstawie wydanej w 2007 roku książki "Świadectwo" będącej zapisem rozmów metropolity krakowskiego i papieskiego sekretarza w jednej osobie z włoskim dziennikarzem i watykanistą Gian Franco Svidercoschim. Zmontowano go z materiałów dokumentalnych, z których część nie była dotąd prezentowana publicznie, a także z fabularyzowanych rekonstrukcji przedstawianych wydarzeń. Realizatorzy korzystali obszernie z archiwów watykańskich. Dotarli do wielu nieznanych dotąd źródeł, w tym niepublikowanych wcześniej materiałów zdjęciowych. Sceny nie utrwalone nigdy na taśmie filmowej odtworzyli aktorzy w fabularyzowanej części opowieści. Zdjęcia realizowano w Watykanie, we Włoszech, w Niemczech, Portugalii i Polsce. Poszczególne wątki i rozmaite formy przekazu spaja w jedną całość postać narratora zagrana przez znakomitego brytyjskiego aktora teatralnego, filmowego i telewizyjnego Michaela Yorka, znanego, między innymi, z roli Jana Chrzciciela z serialu Franco Zeffirellego. [TVP]

Zwiastun
pokaż

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
ŚWIADECTWO
AutorStanisław Dziwisz
AutorGianfranco Svidercoschi

Nagrody
schowaj

 • 2008
  Bilet, Nagroda Stowarzyszenia "Kina Polskie"-Platynowy Bilet
2024.03.01 01:45:00
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.