Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Seweryn Steinwurzel

 
zwiń

  • 1898. 01. 18
    Data urodzenia
    Warszawa
  • 1938
    Odznaczenie
    Złoty Krzyż Zasługi
  • 1983. 12. 27
    Data śmierci
    Lod; Izrael

Operator filmowy. Był synem właścicieli znanego warszawskiego zakładu fotograficznego "Raphael" (jego dziadek fotografował jeszcze powstańców 1863 r.). Uczęszczał do gimnazjum w Szwajcarii, następnie uczył się w Warszawie. Po maturze studiował budowę maszyn w Szkole Budowy Maszyn i Elektrotechniki im. H.Wawelberga i S.Rotwanda. W latach 1918-20 służył w WP. Z filmem związał się przypadkowo pracując w latach 1920-22 jako mechanik w warszawskich kinach. Pod koniec 1922, wraz z Leo Forbertem i B. Bredschneiderem, założył wytwórnię filmową "Meteor", w której sprawował funkcję kierownika technicznego i operatora obu jej filmów. Prowadził wykłady w szkole filmowej działającej przy wytwórni "Reklama Powszechna Filmu". Później związany był z wytwórnią "Leo-Film" Leo Forberta. W roku 1927 był współzałożycielem Polskiego Związku Producentów Filmowych. W roku 1930 uzyskał w Paryżu tytuł inżyniera na wydziale mechanicznym tamtejszej politechniki. W roku 1936 współtworzył Stowarzyszenie Realizatorów i Techników Filmowych, a w roku 1938 wytwórnię "Omnia-Film". Wybuch II wojny światowej przerwał Steinwurzelowi prace na planie filmu "Szatan z siódmej klasy" w reżyserii Konrada Toma. Pod koniec 1939 znalazł się pod okupacją sowiecką we Lwowie. Po przeniesieniu się do Stanisławowa był kierownikiem warsztatów remontujących samochody i sprzęt filmowy. Od roku 1941 pracował w Moskwie w dziale trikażu wytwórni filmowej "Sojuzdietfilm", pod koniec roku wraz z personelem wytwórni został ewakuowany do Tadżykistanu. W lutym 1942 wstąpił do Armii Polskiej w ZSRR generała Andersa i został przydzielony do sekcji filmowej Biura Propagandy i Oświaty. Od roku 1943 pracował w Kairze w Referacie Filmowym jako szef montażu filmów. Od października tego roku pracował w Wydziale Propagandy i Oświaty Armii Polskiej na Wschodzie. Po demobilizacji w styczniu 1947 wyjechał do Argentyny, gdzie był operatorem dwóch nieznanych z tytułu filmów, a następnie prowadził warsztat konstrukcji i naprawy sprzętu filmowego. Następnie osiadł w Brazylii, gdzie objął stanowisko naczelnego inżyniera działu mechaniki w największej brazylijskiej wytwórni "Lider Cinematografica" w Rio de Janeiro. Zajmował się tam konstrukcją i konserwacją sprzętu automatycznego do wywoływania filmów i trikażu. W 1975 wyjechał do Izraela i osiadł w Lod, gdzie mieszkał do końca życia. Był najwybitniejszym operatorem okresu kina międzywojennego w Polsce.

Brat operatora Jerzego Stena, w latach 1928-34 mąż aktorki Nory Ney.

(na podstawie biogramu Romana Włodka opublikowanego w 43. tomie Polskiego Słownika Biograficznego)

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

Inne nagrody dla ważniejszych filmów
pokaż

2024.09.10 02:15:55
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.