Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

WARCZYGŁOWA

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1985
  • Barwny, 24 min

Zygmunt Warczygłowa - malarz prymitywista swoje obrazki zaczął malować jeszcze w czasie wojny, gdy wywieziony do Niemiec pracował w jednym z tamtejszych gospodarstw rolnych. Te obrazki przypominały mu jego ukochany Poznań. Po wojnie wrócił do swojego miasta, podjął pracę motorniczego, dostał mieszkanie na osiedlu kolejarskim, na parterze, z widokiem na śmietnik. Na stole przy tym oknie dalej malował swoje bardzo kolorowe, baśniowe miasteczka, w których można odnaleźć elementy architektury Poznania. Co szczególne - wszystkie prace charakteryzuje perspektywa torów tramwajowych, malowane są właśnie z perspektywy motorniczego. I nie ma na nich ludzi, w jego miasteczkach pojawiają się sporadycznie. Z powodu choroby na astmę nie mógł malować farbami olejnymi, pozostał przy technice akwareli. Wysłane w latach 60. na jeden z konkursów, zdobyły I miejsce. Zaczęły się wystawy, również za granicą, zaczęli zjeżdżać marszandzi, kolekcjonerzy. Zygmunt Warczygłowa przeprowadził się do wieżowca na nowym osiedlu. Zaczął malować zimy, bo "zima to śmierć" mówił, czuł, że już niewiele mu życia zostało... Film oparty na soczystej narracji samego bohatera, pokazujący Poznań z perspektywy tramwaju, z konfrontacją tej perspektywy z pracami Zygmunta Warczygłowy.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 04:10:36
© 1998-2019 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman