Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KONCERT NA SZEŚĆ EMERYTUR I RENTĘ

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2007
  • Barwny, 28 min

Wzruszająca opowieść o grupie muzycznej "Retro" - prawdopodobnie "najstarszej" w Polsce - nie doświadczeniem artystycznym, ale życiowym. Tworzących zespół siedmiu członków tej niezwykłej formacji: trzech akordeonistów, saksofonistę, gitarzystę, perkusistę i kierownika zespołu połączył bowiem właśnie wiek, podobne życiorysy, miłość do muzyki, otwartość na innych i wspólne marzenia. Wszyscy oni pamiętają czasy okupacji, większość z nich walczyła zresztą na wojnie z bronią w ręku, niektórzy w powstaniu warszawskim. Pamiątką po tamtych dramatycznych latach są wojskowe odznaczenia, niekiedy także dawne rany, które odzywają się po latach.
Ale równie ważna jak historia jest dla członków zespołu "Retro" teraźniejszość, codzienne problemy. Doskonale wiedzą, jak wielu ich sędziwych rówieśników, w dodatku z mniej zasobnym portfelem, wiedzie dziś smutny los kombatantów, którzy kiedyś walczyli za ojczyznę, a dziś, nikomu niepotrzebni, dochodzą kresu swoich dni w całkowitym zapomnieniu.
Gdy członkowie "Retro" zakładali swój zespół, przyświecał im jasny cel: pragnęli przyjść z pomocą choćby kilkorgu z dawnych współtowarzyszy broni, ulżyć swoją muzyką ich trudnej doli. Chcą grać koncerty i zbierać pieniądze na pomoc najuboższym swoim rówieśnikom, najbardziej schorowanym, nie mającym należytej opieki. Po wielu tygodniach przygotowań i prób zespół "Retro" daje w końcu swój pierwszy koncert: na ulicy, wśród przechodniów przystających ze zdziwieniem lub zaciekawieniem. Czasami ktoś wrzuci im do kapelusza parę groszy. Nie jest tego za wiele, ale schorowanej staruszce, dawnej uczestniczce powstania, w której intencji dają występ, przyda się każdy grosz. Nie tracą zresztą nadziei, że w miarę kolejnych prób ich poziom artystyczny będzie rósł, a wraz z nim ewentualne zyski z następnych koncertów. Bo chcą grać, póki starczy im sił. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 04:09:17
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman