Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

CZTERNAŚCIE DNI. PROWOKACJA BYDGOSKA

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2008
 • Barwny, 54 min

Nieznana szerszej widowni opowieść o zajściach w Bydgoszczy w marcu 1981 r. , zapis dramatycznych wydarzeń okresu pierwszej Solidarności, jakie rozegrały się w tym mieście. Punktem wyjścia było powstanie na zjeździe zjednoczeniowym w Poznaniu (w dniach 8 - 9 III 1981 r.) NSZZ Rolników Indywidualnych Solidarność, a następnie narastający sprzeciw członków tego związku przeciwko odmowie jego rejestracji. Głównym obszarem konfrontacji była wówczas będąca siedzibą tego związku Bydgoszcz. 16 marca 1981 r. rozsierdzeni odmową poparcia ze strony ZSL działacze chłopskiej Solidarności zajęli tamtejszą siedzibę Komitetu Wojewódzkiego tej partii i rozpoczęli w niej strajk okupacyjny. Działacze Solidarności mieli nadzieję, że uda im się wykorzystać salę obrad Wojewódzkiej Rady Narodowej jako trybunę dla poparcia postulatów strajkujących chłopów. W swoich kalkulacjach mocno się jednak przeliczyli. 19 marca 1981 r. , podczas sesji Wojewódzkiej Rady Narodowej, doszło do pobicia przez milicję zaproszonych na to posiedzenie przedstawicieli bydgoskiej Solidarności z szefem regionu, Janem Rulewskim na czele. Przybyła z Gdańska do Bydgoszczy Krajowa Komisja Porozumiewawcza NSZZ Solidarność wydała wówczas oświadczenie, że napaść ta była prowokacją przeciwko rządowi generała Wojciecha Jaruzelskiego. Film został zmontowany z archiwalnych materiałów ukrywanych przez lata przez służby specjalne. Pojawiają się na nich kluczowe postaci tamtego okresu: Lech Wałęsa, Zbigniew Bujak, Władysław Frasyniuk czy Andrzej Gwiazda. Materiały ukazują gorącą atmosferę trwających całą noc obrad, spory, ustalenia, głosowania. Ekipa realizacyjna zdobyła ogromne zaufanie działaczy związkowych, była jedyną ekipą dopuszczoną tak blisko i mającą zgodę na rejestrację ich pracy. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 2008
  Kraków (Krakowski Festiwal Filmowy - Konkurs Polski)-Dyplom Honorowy
  za "wierne przedstawienie w filmie dokumentalnym jednego z najważniejszych wydarzeń z historii współczesnej Polski"
 • 2011
  Gdynia (Ogólnopolski Festiwal Filmowy "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci")-Nagroda im. Janusza Krupskiego
2017.02.11 04:09:10
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego