Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ELLA - JESTEM Z WROCŁAWIA

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2007
  • Barwny, 25 min

Wielokrotnie, kiedy czytamy w lokalnej prasie, czy mówimy o kimś w mediach, mocno podkreślamy, on, ona pochodzi lub jest z Wrocławia. I im bardziej jest to znana osoba, tym chętniej i mocniej to podkreślamy. W taki sposób objawia się nie tylko swoista, narodowa duma, ale i lokalny patriotyzm. Im postać jest bardziej medialna, czy też sławniejsza, proporcjonalnie duma jest większa. W poszukiwaniu nowego miejsca do życia, pieniędzy, sławy, ale bywało, że nie z własnej woli i pod przymusem, wielu wrocławian opuściło nasze miasto. W nowym miejscu, w kraju i za granicą, kontynuowało swą artystyczną karierę, pasję i osiągało sukces, bywało też, że i porażkę. Jeżeli mówimy o sukcesie, to na pewno jest on zawarty w losach jednej z pierwszych, uprawiającej zawód aktora-mima w Polsce kobiet - Elli Jaroszewicz. Jej osiągnięcia jako solistki wrocławskiego Teatru Pantomimy Henryka Tomaszewskiego, późniejsze małżeństwo z Marcelem Marceau i praca w charakterze pedagoga w jego szkole, a także założenie w Paryżu własnej szkoły i teatru mimu "Magenia" stanowią tylko wąski wycinek jej artystycznej drogi. Choreograf i tancerka Jaroszewicz nadal identyfikuje się z miastem początków swej artystycznej kariery. Ta identyfikacja (wzorem modelowej identyfikacji mieszkańców przedwojennego Lwowa) polega nie tylko na podkreślaniu informacji zawartej w tytułowym stwierdzeniu, ale i na działaniach na rzecz i częstych kontaktach z naszym miastem. Nie bez znaczenia jest fakt, że bohaterka reportażu nie tylko pełniła, na długo przed naszym wstąpieniem do Unii Europejskiej, rolę "honorowego ambasadora" Wrocławia i Polski, ale w okresie stanu wojennego czynnie działała w sekcji kulturalnej "Solidarności". Organizowała pomoc dla kraju. Swymi artystyczno-teatralnymi działaniami dawała świadectwo prawdzie o ówczesnej sytuacji w Polsce. Nie bez znaczenia jest też fakt, że artystycznie i zawodowo ciągle jest czynna (brała między innymi po śmierci Henryka Tomaszewskiego udział w konkursie na dyrektora jego teatru), cieszy się autorytetem, a jej działalność stanowi doskonały wzorzec do naśladowania. Była współorganizatorką (wraz z Instytutem Polskim w Paryżu) Dni Tomaszewskiego z okazji 50 rocznicy Teatru Pantomimy. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 04:08:30
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor